MENU

Výrobci unikátních kotlů spolupracovali s vědci. Pomohl inovační voucher

Způsob, jak vylepšit starší hořáky pro kotle, aby se přiblížily parametrům moderních hořáků, hledali společně odborníci firmy Gemos CZ s akademiky. Projekt podpořilo SIC prostřednictvím inovačního voucheru. Koncem února byla ukončena již třetí výzva.

Na spolupráci s akademiky z Energetického ústavu, Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně využila finance ze středočeského inovačního voucheru čelákovická firma Gemos CZ. Společný výzkum zaměřili na nalezení možnosti úpravy kotlových hořáků starších typů, aby získaly zlepšené emisní a funkční parametry, které budou splňovat nové legislativní požadavky na spalovací zařízení. Toto řešení umožní provozovatelům používat spalovací systém do ukončení jeho provozní životnosti.

„V našem oboru je jako ve všech oborech velká konkurence. Inovační voucher nám pomáhá být lepší. Díky této dotaci dnes umíme zlepšit vlastnosti starších už používaných hořáků pro vlhká paliva, takže se parametry přibližují parametrům těch nejmodernějších. To je rozhodně dobrá informace pro naše zákazníky,“ říká Bořivoj Pražský, jednatel firmy, která se zabývá nejen výrobou a opravami spalovacích kotlů, ale také servisuje řídící systémy pro energetiku a dopravu.

Ve společnosti Gemos CZ vyrobili za dvanáct let okolo stovky kotlů do výkonu 800 kW. Nejprve dovážely hořáky a výměníky z Polska, postupně ale začali vyvíjet vlastní systém s dokonalejšími hořáky a sofistikovaným řídícím systémem pro spalování. Tento spalovací systém EKOGEM umožňuje provoz ve dvou režimech, automatický provoz, kdy se používá palivo do zrnitosti 40mm a vlhkosti do 50%, a provoz pro ruční přikládání kusového dřeva. Spalování kusového dřeva probíhá na roštu výměníku, což umožňuje odstavit hořák s automatickým podáváním paliva, a provádět potřebné servisní práce. Lze tedy zajistit nepřetržitou dodávku tepla.

Průběžným vývojem spalovacího systému ve spolupráci s VUT Brno a Výzkumným ústavem organických syntéz  v Rybitví postupně zkvalitnili spalovací proces a odlučování TZL (tuhé znečišťující látky) tak, že spalovací systém plní emisní limity 4. a 5. třídy dle ČSN-EN 303-5. Tato skutečnost je doložena certifikáty SZÚ Brno.

Kotle z Čelákovic nacházejí uplatnění především na pilách a v truhlárnách. Schopnost spalovat vlhké palivo z čerstvého dřeva předurčuje použití především na pilách, které produkují jako vedlejší produkt vlhké piliny a kůru, tedy poměrně obtížné využitelné palivo. Teplo získané z vlhkého paliva se používá většinou celoročně pro sušárny nařezaného dřeva, v zimě i pro vytápění objektů. Vlastní hořák se také používá jako zdroj horkých spalin pro sušárny štěpek a pilin. Vysušené piliny se mohou dále zpracovat na pelety nebo brikety.

Nové kolo voucherů se zaměří na kreativce
Firma získala na výzkum skrze inovační voucher dotaci ve výši 120 000,- Kč, přičemž maximální míra dotace je 150 000,- Kč. Úprava kotlů ve spolupráci s akademiky z Vysokého učení technického v Brně spočívala ve zkvalitnění distribuce spalovacích vzduchů a poskytla firmě konkurenční výhodu na trhu. „Zkvalitňovat výrobu, posouvat ji technologicky dopředu, inovovat sortiment a ekonomicky tím stabilizovat malé a střední středočeské firmy, které jsou zaměstnavateli v našem regionu, bylo hlavním důvodem vzniku dotačního nástroje středočeské inovační vouchery,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje, který je jedním ze zakladatelů SIC a inovační vouchery financuje ze svého rozpočtu.

Od února 2018 jsou vyhlášeny Kreativní vouchery, které mají za cíl pomoci středočeským firmám se zviditelnit, např. pomocí nových komunikačních strategií, nebo re-designu produktů. Podpora činí až 300 000 Kč.

Kontakt:
Mgr. Milan Blažek
Manažer PR a marketingu
Středočeské inovační centrum
E:
M: +420 601 21 44 35