MENU
Výzkumné organizace

Luboš Tomiška: Inovace by měly přinášet zisk, jehož část můžeme dále investovat 

Evropské inovační centrum společnosti Eaton (EEIC) se zaměřuje na inovace v oblasti distribuce elektrické energie, elektromobility i jiných pokročilých průmyslových technologií pro udržitelnou budoucnost. Jak spolupracuje s akademickými institucemi a v čem mu prospívá spolupráce se Středočeským inovačním centrem (SIC)? 

Výzkumné organizace

Alena Moudrá: Když zabráníme zánětu, mohli bychom Alzheimera léčit dříve, než propukne 

Po letech strávených v zahraničí přesídlila do Národního ústavu duševního zdraví. Díky podpoře Středočeského inovačního centra (SIC) v něm studuje vliv mikrobiomu na rozvoj Alzheimerovy choroby. Alena Moudrá přináší do středočeského výzkumu atraktivní téma, ale také neotřelý přístup k vědě a studentům.

Výzkumné organizace

Yuya Koshiba: S lasery z Dolních Břežan do vesmíru 

Yuya Koshiba je vědeckým pracovníkem v Centru HiLASE, špičkovém pracovišti v Dolních Břežanech, které vyvíjí nové lasery. Jeho projekt má za cíl vyvinout výkonný a velmi rychlý laser, který pracuje na specifické vlnové délce světla. Výzkum by mohl by vést například k vývoji nových aplikací ve vesmírných technologiích. Jeho výzkumný pobyt je hrazen z programu MERIT.

Výzkumné organizace
transfer technologií, věda a výzkum, komercializace vědy, inovace ve Středočeském kraji

S nadšením přenášíme vědu do praxe, říká za SIC Lenka Staviany 

Tým transferu technologií SIC neustále přináší nové možnosti, jak dostat vědu a výzkum do praxe. Jak konkrétně zrychluje cestu výzkumných organizací na trh? Jakou odezvu má mezi vědci business speed dating? A jak zajistit, aby patenty neskončily v koši? Vysvětluje vedoucí transferového týmu Lenka Staviany. 

Inovativní výrobkyVýzkumné organizace

Antikorozní čidlo, které chrání mosty, galerie i výrobní linky  

Tomáš Prošek se celý svůj profesní život zabývá korozí. Jeho výzkumná skupina v Technoparku Kralupy při VŠCHT například odhalila, proč náhle praskají horolezecké skoby v přímořských oblastech. Vyvinula též antikorozní čidlo CorrSen pro monitorování koroze na mostech, ale i v galeriích či na výrobních linkách. V čem je unikátní? A jak jeho vývoji pomohlo SIC?

Inovativní výrobkyVýzkumné organizace

Detektor, který pomáhá nevidomým. Výsledek programu Transferové vouchery 

Výzkumný tým vedený Karlem Hánou z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT vyvinul inovativní detektor pro nevidomé. Pomáhá odhalit předměty v oblasti hlavy a hrudníku, které jsou mimo dosah bílé hole. V rozhovoru doc. Hána shrnuje vznik přístroje, který SIC významně podpořilo v programu Transferové vouchery.

TechnologieVýzkumné organizaceMatchmaking

Digitální avatar pro zdraví zaměstnanců. Slibný projekt firmy MagicWare a FBMI ČVUT

Kam nemůže lékař, může avatar. Třeba na výrobní linku, kde se vyplatí sledovat známky únavy fyzicky pracujících zaměstnanců. Nebo k vám domů, když chcete zdravotní prohlídku bez návštěvy ordinace.

TechnologieVýzkumné organizace

HiLASE své unikátní lasery aplikuje v průmyslu. Míří ale i na Měsíc.

Centru HiLASE vyvíjí laserové systémy tak, aby měnily náš svět. Jejich svazky dokáží řezat, svařovat i prodlužovat životnost kovových dílů ve strojírenství, energetice nebo automobilovém průmyslu. Mohly by ale pomoci i při stavbě základny na Měsíci.

TechnologieVýzkumné organizace

Exkluzivní pohled do Centra HiLASE, kde vyvíjí superlasery pro skutečný svět

Vlastníma rukama chytil divokého kance a přinesl ho na zádech své budoucí družce Kazi. Bivoj ale není jen legenda – potkáte se s ním kousek u Prahy v laserovém centru HiLASE.

TechnologieVýzkumné organizace

Je to jako vyklepat kosu. Ústav termomechaniky AV ČR ale vylepšuje kovy střelbou.

Zkoumají děje, které se odehrávají uvnitř rozmanitých látek včetně plazmatu. Podívejte se s námi dovnitř víceoborového vědeckého ústavu, který vyvinul technologii Plasma Shock Peening.