MENU
Success Stories

PulsePlus a jejich světový unikát v elektromobilitě  

Vlastní cestou – tak zní motto poděbradské firmy PulsePlus která vyvíjí nabíjecí stanice pro elektromobily s vlastním hardwarem i softwarem. Může tak znít i životní motto jejího zakladatele Davida Seidla, jehož příběh je plný pokusů a omylů, které vyústily v úspěšný technologický startup. Jak se mu to povedlo? V čem jsou rychlonabíječky PulsePlus jedinečné a jak k jejich vývoji přispívá SIC?

Poděbrady v centru dění 

David Seidl je akční člověk. „Můj otec pracoval v Lázních Poděbrady a měl na starosti veškerou kulturu ve městě. Po revoluci začal v této oblasti podnikat a já jsem mu pomáhal,“ pouští se do vyprávění David Seidl.  

Pořádali festivaly, organizovali teambuildingy a promoakce pro velké firmy. Veškeré aktivity směřovaly do Poděbrad, které byly atraktivní svou polohou a možnostmi zábavy. V roce 2008 však přišla ekonomická krize a firmy přestaly do podobných akcí investovat. Když se vzpamatovaly, o Poděbrady už nebyl takový zájem. 

Když velké vize nestačí, ale posunou vás dál 

David neplakal nad rozlitým mlékem a začal hledat nový směr. Zaměřil se na jeden z nápadů, kterých má neustále plnou hlavu: na nový reklamní nosič sticken and shade. V Číně si nechal vyrobit několik prototypů a rozhodl se zkusit štěstí v Kalifornii. „Chtěl jsem produkt nabídnout firmám, které vydávají katalogy reklamních předmětů. Strávil jsem v USA rok, investoval všechny peníze, které mi zbyly z festivalů, a snažil se najít zájemce o tento nápad,“ vysvětluje David. 

Jednatel a spolumajitel PulsePlus s.r.o. v poděbradském sídle startupu (foto: David Seidl) 

Ačkoli do svých snah zapojil konvenční i velmi netradiční metody, nepodařilo se. Přestože „obyčejní“ lidé jsou v USA přátelští a ochotní pomoci, ti relevantní, kteří mají peníze a technologie, dle Davidových slov nekývnou na schůzku ani se spolužákem, natož s člověkem, kterého v životě neviděli. David ale ničeho nelituje: „Vyzkoušel jsem si tam věci, které mě někam posunuly. Zkušenosti, které jsem tam načerpal, mi umožnily jít i do složitějších projektů.“ 

Vytrvalost, dobrý nápad a hlavně štěstí 

Po návratu z USA pracoval David v marketingu a PR, ale narůstala v něm frustrace z klasického zaměstnaneckého poměru a úměrně s tím se zvyšovala i jeho motivace osamostatnit se, mít svůj vlastní produkt.    

 „Já jsem se snažil v podstatě celý život, ale nevyšlo mi to. Nápadů jsem měl víc a většina jich byla, co se kvality týká, na podobné úrovni, jako je PulsePlus. Ale vy musíte mít i štígro. To vám řekne každý úspěšný člověk, že štěstí bylo nezbytné, aby přišel úspěch. Samozřejmě, vytrvalost a dobré nápady jsou standard všech, kteří se o něco snaží, ale pak se to rozdělí na ty, kteří měli, a kteří neměli štěstí.“  

Tím štěstím bylo pro Davida Seidla setkání s firmou Temo. Po mnoha schůzkách s lidmi, kteří chtěli do Davidova nápadu na elektronabíječky pouze investovat, se objevil Jan Kolář, jehož Temo mělo zaměstnance i vhodnou výrobní techniku v daném odvětví.  

Jdeme do toho! 

Když se v ČR začalo šířit povědomí o elektromobilitě, chytil David Seidl příležitost takzvaně za pačesy. S kamarádem elektrikářem vyrobili autonabíječku, což by nebylo možné bez předchozích zkušeností a pokusů. Díky tomu získal David kontakty na firmy, které byly schopné vyrábět prototypy jeho vynálezů.  

Po úspěšném prodeji několika kusů k sobě David Seidl přibral další dva kolegy. Spolupráce se zmíněnou firmou Temo pak projekt pořádně „naboostovala“. PulsePlus teď autonabíječky vyvíjí, zatímco Temo je vyrábí. 

inovace ve Středočeském kraji, SIC, elektromobilita, udržitelnost, technologie, autonabíječky

Dobíjecí stanice PulsePro EVO (foto: David Seidl) 

Firma plná unikátů 

Jedinečné je na firmě PulsePlus a jejích produktech hned několik věcí. Zatímco ve světě vyvíjejí rychlonabíječky velké korporáty, které zaměstnávají desítky inženýrů, poděbradské PulsePlus funguje v podstatě ve třech lidech, kteří vyvinuli vlastní software i hardware. Podle Davida Seidla je to možné jen díky tomu, že všichni vidí ve své práci opravdový smysl a to, co dělají, je baví. 

 „Naše práce je pro nás především cesta, jak ulehčit přírodě. Když víte, že pojedete z bodu A do bodu B v tolik a tolik hodin, je elektromobilita vždycky šetrnější. Pokud tedy víte, že si tam můžete dobít.“ A to je další unikát technologického startupu PulsePlus – disponuje celou škálou autonabíječek, aby lidé měli šanci elektromobily efektivně používat:  

  • malé nástěnné modely pro domácnosti, 
  • DUO varianty pro firmy, 
  • stojany pro sportoviště, hotely, restaurace apod. 
  • i velké dobíjecí stanice typu supercharger pro komerční využití. 

K tomu v PulsePlus přidávají skvělý servis. Autonabíječku nainstalují a zprovozní, u komerčních modelů pak napojí na software, který obsahuje platební bránu a umožňuje vzdálenou správu stanic pro provozovatele a jednoduchou platbu pro uživatele. Pokud stanice přestane fungovat, díky systému se to v PulsePlus dozví v reálném čase a jsou schopni ji znovu zprovoznit do 48 hodin.  

inovace ve Středočeském kraji, SIC, elektromobilita, udržitelnost, technologie, autonabíječky

Unikátní rychlodobíjecí stanice s integrovaným auto vysavačem, na jejímž vývoji se podílelo SIC (zdroj: PulsePlus) 

Jak SIC přispívá k vývoji 

Díky programu INOvuj produkt mohli v PulsePlus zajít ještě dál. S přispěním SIC vyvíjí startup produkty, které nikdo jiný na světě zatím nevyrábí. V prodeji už je unikátní rychlodobíječ a vysavač v jednom, který umožní efektivně a prakticky využít čas strávený dobíjením. Ve vývoji je multisystém s minimalistickým designem, avšak velkým výkonem. „Až dokončíme tyto produkty, nebude v nabíjení aut existovat nic, co bychom nevyráběli. Řada bude kompletní,“ zdůrazňuje David Seidl. 

Tím ale PulsePlus nekončí. S pomocí SIC a programu EXpanduj na trh spustil startup investiční program PulseInvest, který si klade za cíl vybudovat silnou a spolehlivou síť dobíjecích stanic, která urychlí rozvoj elektromobility v celém Česku.   

inovace ve Středočeském kraji, SIC, elektromobilita, udržitelnost, technologie, autonabíječky

V roce 2023 vstoupil startup PulsePlus do série virtuálních automobilových závodů. Driverem je vývojář společnosti Vojtěch Polesný, který je se v tomtéž roce stal šampionem Virtual Endurance Championship (zdroj: PulsePlus)