MENU

Proč je výzkum a vývoj motorem inovačního ekosystému Středočeského kraje? Odpovídá Atlas SIC

Středočeský kraj systematicky rozvíjí ekonomiku založenou na znalostech, inovacích a pokročilých technologiích. Jsme rádi, že jako SIC můžeme rozvíjet inovační ekosystém, který se těší vysokému podílu výdajů na výzkum a vývoj (VaV), ale vyniká i rozsáhlou sítí špičkových výzkumných organizací. Které to jsou a čím vynikají? Získejte vhled do vědecko-výzkumné krajiny středních Čech díky našemu Atlasu SIC.

Společně s Prahou připadá na celé střední Čechy polovina celorepublikových výdajů z veřejných rozpočtů na VaVaI (18,6 mld. Kč). Zdroj: Atlas SIC

Pokud přepočteme celkový objem investic do středočeského výzkumu a vývoje k HDP, dosahuje téměř 2,3 % a pohybuje se tak nad celorepublikovým průměrem. Tři čtvrtiny investic přitom přichází z firemního sektoru, což je zhruba o 15 % více, než je v Česku běžné. Proč je pro firmy investující do VaV středočeský region tak atraktivní? Důvodem je moderní průmyslová výroba, která je atraktivní pro řadu velkých zahraničních investorů, jež investují zejména do automobilového odvětví.

PODÍVEJTE SE DO LABORATOŘÍ STŘEDOČESKÝCH VÝZKUMNÝCH ORGANIZACÍ A PŘEČTĚTE SI PŘÍBĚHY JEJICH TECHNOLOGIÍ  

Špičkový základní, ale i aplikovaný výzkum

Výzkum a vývoj ve středočeském kraji má ale i velmi silnou základnu v podobě sítě šestadvaceti výzkumných organizací, které dělají špičkový základní i aplikovaný výzkum. Vynikají počtem publikací kvalitních akademických článků v prestižních periodikách (dle seznamu Web of Science), na nichž se v celorepublikovém součtu podílejí z 10 % spolu se středočeskou ŠKODA AUTO Vysokou školou. Zároveň ale představují relevantní partnery pro inovativně zaměřené firmy.

Zdroj: Atlas inovačního prostředí Středočeského kraje

Díky svému zaměření na aplikovaný výzkum mají výzkumné organizace SČK mají vysoký potenciál pro rozvoj Key enabling technologies (KETs) definovaných Evropskou komisí a dalších strategických technologií jako jsou: biotechnologie (BIOCEV), kosmické technologie (Astronomický ústav), jaderné technologie (Centrum výzkumu Řež) či technologie z oblasti optiky a fotoniky (laserová centra ELI Beamlines a HiLASE) nebo třeba energetiky a Smart Cities (UCEEB).

Výběr superschopností středočeských výzkumných institucí (zdroj: Atlas SIC)

PŘEHLED VŠECH VaV ORGANIZACÍ V SČK NAJDETE ZDE.

VYUŽIJTE PROGRAMY A SLUŽBY SIC PRO VÝZKUMNÉ ORGANIZACE SČK