MENU

Cirkularita může významně ušetřit vaše náklady  

Cirkulární ekonomika by podle střízlivých scénářů mohla snížit emise o 40 %. Nejde jen o světový zelený trend. Řada úspěšných projektů dokazuje, že díky opětovnému využití materiálů může vaše firma vydělat či ušetřit. Jak na to? Dozvíte se od Kristýny Spěvákové, šéfky Českého cirkulárního hotspotu, největší cirkulární komunity v ČR. Jak konkrétně vám její hotspot pomůže a co vyřešíte v programu Cirkulárka (SIC), kde Kristýna působí jako expertka? Podívejte se na video rozhovor portálu BusinessInfo.cz  

Obsah videa 

Odkaz se otevře v novém okně na příslušném místě. 

Cirkulární ekonomika se snaží o využívání veškerých materiálů, které si bereme z přírody tak, aby byly v oběhu co nejdéle a přinášely lidem hodnotu. Zdrojů je na zemi omezené množství a lidé by s nimi podle Kristýny Spěvákové měli nakládat co nejcirkulárněji.  

Řadu příkladů dobré praxe vidí vedoucí Českého cirkulárního hotspotu ve stavebnictví. Komplexní řešení podle ní zhmotňuje třeba kancelářská budova CIRCL, kterou v Holandsku zřídila jedna z bank. „Je to částečně dřevostavba a je z velké části modulární, takže až doslouží svému účelu, dá se rozmontovat a použít za jiným účelem, anebo naopak pozměnit v průběhu jejího fungování. Jsou tam izolační materiály třeba ze starých džínů, a to i od zaměstnanců, kteří v té budově pracují. Budova sbírá dešťovou vodu, se kterou se splachuje, nechybí zelená střecha a podobně,“ popisuje Spěváková pro BusinessInfo.cz.  

Celý rozhovor s Kristýnou Spěvákovou v textu, videu i v podcastu  

První cirkulární obchod v ČR  

Z vlastní zkušenosti zná expertka SIC i dobře fungující cirkulární obchody s nábytkem, knihami, vybavením pro domácnosti či oblečením. V zahraničí se s nimi setkávala běžně, ale v Česku žádný nebyl až do roku 2023, kdy ho pomohla zrealizovat v Praze. „Rozjížděli jsme první cirkulární obchod v nákupním centru Westfield Chodov, což je člen našeho Českého cirkulárního hotspotu,“ říká Spěváková. Zájem zákazníků byl velký, protože stereotypy na adresu použitých věcí ustupují, dodává.  

Mezi členy Českého cirkulárního hotspotu najdete téměř 80 organizací od startupů po velké korporace, ale i inovační centra jako je SIC. Všechny je spojuje schopnost vnímat odpady jako cenný zdroj, díky kterým může firma nejen snížit environmentální zátěž, ale také vydělat či ušetřit. Zářným příkladem z Čech je podle Spěváková firma Cyrkl. Když tato poradenská společnost tvořila optimalizaci nakládání s odpady a materiály pro výrobce kabelů, našla mu příležitost v přeprodávání odpadů, které z kabelů vznikají. Dnes je výrobce kabelů schopný přetřídit drť kabeláže a mědi tak, že může měď dále prodávat. Klient tak díky cirkulárnímu řešení „ušetřil přibližně 130 tun emisí CO2 a zároveň přes 30 milionů Kč,“ uvádí pro BusinessInfo.cz Kristýna Spěváková.  

Získejte svého mentora v programu CIRKULÁRKA  


„Cirkulárka je jeden z úžasných příkladů podpory malých a středních podniků ve Středočeském kraji pro přechod na cirkulárnější fungování. Podnik dostane na výběr experta ze sítě SIC a může získat až 40 hodin jeho konzultací. SIC kryje 80 % nákladů! Spolupráce může probíhat v různých oblastech, jako je energetická optimalizace, zvýšení efektivity výroby, ale i v rámci marketingu nebo třeba nastavení nového udržitelnějšího business modelu.“  

Kristýna Spěváková, expertka SIC