Martina Vycudilíková: Zapojujeme excelentní zahraniční vědce do inovací ve Středočeském kraji
Martina Vycudilíková je v SIC manažerkou programu vědecké mobility MERIT. Ten vznikl díky poptávce středočeských výzkumných institucí po kvalitních zahraničních odbornících. Desítky excelentních vědců a vědkyň nyní MERIT zapojuje do středočeského výzkumu ve strategických oblastech inovací.
Program MERIT (Mobility Programme for Excellence in Research, Innovation and Technology) jste spustili začátkem roku 2023. Co bylo vaší hlavní motivací?
Jedním z důležitých úkolů Středočeského inovačního centra je podpora výzkumných organizací, které v tomto kraji sídlí. Jejich zástupci v našich interních průzkumech dlouhodobě zmiňovali, že jedním z limitujících faktorů rozvoje těchto institucí je nedostatek kvalitních lidí, hlavně těch se zahraničních zkušeností.
Proto jsme podali žádost do výzvy MSCA COFUND prestižního programu Horizont Evropa, se kterou jsme uspěli a získali jsme 90 milionů korun, díky kterým můžeme podpořit 30 zahraničních výzkumníků a zaměstnat je ve středočeských výzkumných organizacích. Náš program také významně spolufinancuje Středočeský kraj spolu se zapojenými výzkumnými organizacemi, takže celkový rozpočet dosahuje 150 milionů Inspirací nám byl podobný program SOMOPRO, který v minulosti zprostředkovával pobyty výzkumníků v Jihomoravském kraji.
Je pravda, že s grantovou žádostí jste uspěli až na třetí pokus?
Ano. Byl to dlouhý a náročný proces, který se ale nakonec vyplatil, protože nakonec jsme byli čtvrtí nejlepší z celé Evropy, což nás velmi potěšilo. Žádost jsme po každém neúspěchu vylepšovali na základě zpětné vazby od hodnotitelů a také jsme absolvovali několik konzultací se zástupci Technologického centra Praha a s dalšími experty, což nám velmi pomohlo.
Jaké doporučení byste dala kolegům, kteří se chystají psát podobný projekt?
Když jsem se dozvěděla, že jsme grant získali, měla jsem obrovskou radost, ale později jsem pochopila, že úspěšnou grantovou žádostí to nekončí. Implementace a spuštění programu totiž vůbec nebyly jednoduché. Například jsme museli zavést elektronický systém pro hodnotitele, který kopíruje výběrový a hodnotící proces tak, jak jsme ho měli v žádosti detailně popsaný. Tento proces odpovídá náročným standardům Evropské komise a zahrnuje například etickou evaluaci přihlášek nebo jejich hodnocení genderovým expertem. Také jsme si dali podmínku, že každý projekt musí mít minimálně jednu hodnotitelku, kterou bylo ve velmi specifických oborech náročné najít.
Uvítání stážistů z první výzvu programu MERIT ve Středočeském inovačním centru (foto: SIC)
Dotkla jste se tématu hodnocení přihlášek. Jak probíhal výběr podpořených vědců a vědkyň?
Celkem 30 podpořených vědců jsme vybírali v rámci dvou mezinárodních výzev, ve kterých se nám sešlo téměř 90 přihlášek. Zájemci se hlásili opravdu z celého světa. Nejvíce z nich bylo z Evropy, ale měli jsme i kandidáty z Asie nebo Afriky.
V programu máme 19 hostitelských institucí ze Středočeského kraje. Zájemci se hlásili přímo do konkrétní výzkumné skupiny, kterých bylo v programu zapojeno kolem padesáti. Žádost měla limit deseti stran, které obsahovaly návrh vlastního vědeckého projektu, jeho dopad, implementaci, inovativnost a excelenci.
Hostující instituce následně provedla krátké hodnocení, jestli je navrhovaný projekt realizovatelný s ohledem na její zaměření a technické vybavení. Nic jiného nehodnotila a nemohla se vyjádřit, zda daného kandidáta chce nebo ne.
Středočeské inovační centrum pak koordinovalo celý výběrový proces. Každou žádost hodnotili písmeně tři recenzenti, z nichž dva museli být zahraniční. S těmi kandidáty, kteří měli vysoké hodnocení, jsme se pak sešli při ústním pohovoru.
Nabízíte kromě finančního zázemí výzkumníkům i jinou podporu?
Chtěli bychom, aby ve vědcích zanechal pobyt ve středočeských institucích hluboký dojem a aby se tu v ideálním případě natrvalo usadili a neodjeli za dva a půl roku po ukončení projektu. Proto se je snažíme podpořit, aby si tu založili vlastní vědeckou skupinu či spin-off nebo se začlenili do stávajících vědeckých týmů. MERIT je hlavně regionální program, proto podporujeme vědce v tom, aby jejich projekty měly na náš region dlouhodobý dopad.
I z tohoto důvodu jsme pro hostující vědce připravili obsáhlý vzdělávací program ve formě workshopů, které rozvíjí jejich soft skills a další dovednosti. Mohou se posouvat v komunikaci vědy a prezentačních dovednostech, jednání s obchodními partnery, komercializaci výsledků nebo se dozvědět, jak získat peníze pro svůj výzkum.
Networking během konference Open Access, kterou SIC organizovalo v rámci MERIT Training Academy (foto: SIC)
Kromě toho je také zveme na naše networkingové akce, jako je speed dating nebo kulaté stoly, kde se mohou propojit s dalšími vědci nebo zástupci firem. Některé vědce už jsme zapojili i do komunikačních a propagačních aktivit ve Středočeském kraji, například do přednášek pro středoškoláky nebo veřejnost.
Mají výzkumníci také možnost spolupracovat s jinými výzkumnými institucemi než těmi hostitelskými?
Je to dokonce jejich povinností. V konsorciu máme dva druhy partnerů. Hlavními partnery jsou hostitelské instituce a přidruženými partnery jsou další, většinou zahraniční instituce, kde probíhá tzv. secondment. Vědci totiž musí během své třicetiměsíční stáže ve středočeských organizacích absolvovat ještě kratší pobyt v rozsahu dvou až devíti měsíců na jiném českém nebo zahraničním pracovišti. Může to být i soukromá firma, což je velký benefit, protože tak dochází k mezisektorové spolupráci a transferu know-how.
Jedním z důležitých kritérií při výběru vědců bylo také to, jak mohou oni svými zkušenostmi obohatit místní výzkumné prostředí.
Ve většině případů jsou podpoření vědci postdoci, ale je mezi nimi i několik opravdu zkušených seniorních vědců, kteří mají dvaceti nebo třicetiletou praxi. Podpořili jsme například dva výzkumníky z americké Yale University, kteří tak díky našemu programu mohou více rozvíjet svou dlouhodobou spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví.
Jakou dostáváte na vědecké stáže zpětnou vazbu od hostujících institucí?
První vědci přijeli v lednu letošního roku a poslední budou nastupovat v květnu 2025. Je to tedy ještě krátká doba na větší hodnocení, ale už teď se nám dostává pozitivní zpětná vazba a instituce si celý program i jednotlivé kandidáty pochvalují. Sami by si je nemohli finančně dovolit a pravděpodobně by se vzájemně ani nepropojili, protože víme, že řadu kandidátů přilákala prestižní MSCA COFUND značka.
Vybavuje se vám nějaký silný příběh podpořeného vědce či vědkyně?
Oslovil mě například příběh ukrajinské výzkumnice Aliny Khoptar, která se prostřednictvím svého projektu snaží pomáhat vlasti. Je to geodetka, která působí ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém ve Zdibech, a její projekt může pomoci obnově Ukrajiny, zejména výstavbě nových silnic a dálnic.
Inspirativní příběhy se pojí se všemi vědci a vědkyněmi v programu MERIT, kteří již přispívají k výzkumu ve strategických oblastech inovací ve Středočeském kraji. Například japonský vědec Yuya Koshiba v Centru HiLASE vyvíjí speciální laser pro aplikace ve vesmíru. Vědkyně Alena Moudrá, kterou MERIT přivedl z Cambridge do Národního ústavu duševního zdraví, nyní zkoumá vliv mikrobiomu na rozvoj Alzheimerovy choroby.
Stážista MERITu Yuya Koshiba v Centru HiLASE vyvíjí speciální laser pro aplikace ve vesmíru (zdroj: SIC, foto: Gabriela Goffová)
Jaké máte s MERITem plány do budoucna?
Poslední projekty by měly být ukončeny na konci roku 2027. Výběr kandidátů už máme za sebou a další výzvy zatím neplánujeme. To je trochu škoda, protože se na nás obrací řada zájemců s dotazem, zda a kdy budeme další výzvy vypisovat.
Kromě toho, že podporujeme vědce, které tu nyní máme, monitorujeme také přínos pro samotné výzkumné organizace a hostující vědecké týmy, abychom mohli vyhodnotit dopad MERITu na středočeské inovační ekosystém. Od toho se odvinou další plány.
Autorka: Tereza Mašínová (Vědavýzkum.cz), editor: Michal Ježek
Martina Vycudilíková Martina je programovou manažerkou MERIT. Ve Středočeském inovačním centru (SIC) se od roku 2018 věnuje podpoře výzkumných organizací. Rozvíjela mezinárodní komunitu vědců a zaváděla nové formáty networkingových akcí, které propojují vědce s podnikateli a investory. Vedle MERITu v SIC rozvíjí další programy a služby, které výzkumným organizacím ve Středočeském kraji usnadňují transfer technologií a podporují jejich rozvoj ve strategických oblastech. Martina vystudovala učitelství francouzštiny a společenských věd a svůj volný čas nejraději tráví se svou rodinou v přírodě nebo praktikováním jógy.
MERIT je program Středočeského inovačního centra pro mezinárodní mobilitu vědců, který přenáší špičkové zahraniční know-how do výzkumných organizací a firem ve Středočeském kraji a posiluje mezinárodní prestiž tohoto regionu. MERIT zapojuje vědce ze 4 kontinentů do středočeského výzkumu ve strategických oblastech inovací jako jsou biotech a biomedicína, digitalizace a AI, laserové a kosmické technologie a udržitelnost (energie a materiály). Ve dvou výzvách programu bylo vybráno 30 postdoktorandů, kteří se přihlásili s vlastním vědeckém projektem. Aktuálně polovina z nich již ve Středočeském kraji pracuje, druhá polovina nastoupí na začátku roku 2025. Do programu MERIT je zapojeno 19 středočeských výzkumných organizací jako jsou laserová centra ELI Beamlines a HiLASE, UCEEB ČVUT, NUDZ, Astronomický ústav AV ČR či ústavy BIOCEV. V konsorciu projektu je i dalších více než 40 partnerů, převážně technologických firem jako je VALEO či EATON nebo zahraničních univerzit z 11 zemí světa včetně University of Washington. Program MERIT je spolufinancován prestižním grantem Evropské komise Horizont Evropa.
Nastavení cookies
Abyste na našich stránkách rychle našli to, co hledáte, ušetřili spoustu klikání a nezobrazovaly se vám reklamy na věci, které vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči. Ze souborů cookies vyčteme i některé informace o tom, jak naše stránky používáte a tyto informace nám slouží ke zlepšování a k vytváření statistik o užívání webu. Přečtěte si více v našem Přehledu a podmínkách používání cookies.
Díky souborům cookies, které se ukládají ve vašem internetovém prohlížeči a nad kterými máte plnou kontrolu, si na našich stránkách ušetříte spoustu hledání a klikání:
Do vašich cookies si ukládáme informace například o tom, jaké souhlasy od vás máme, co vám můžeme zobrazit a co ne.
Stránka si pamatuje třeba údaje, které jste zadali do online formuláře. Když pak přejdete na další krok nebo odejdete jinam a pak se zase vrátíte, nemusíte už začínat od znova.
Když si prohlížíte stránku o programu INO:EX nebo kalendář akcí a my vám zobrazíme nějakou reklamu, bude to spíš upozornění na aktuálně vyhlášenou výzvu nebo pozvánka na workshop. A ne na produkt, který vás v tu chvíli nezajímá.
Kromě toho, že vám cookies usnadňují prohlížení stránek, zároveň pomáhají i nám: zjišťovat, co vás, naše klienty zajímá nejvíc, co naopak vůbec a co na našich stránkách zlepšovat.
Tyto cookies jsou nezbytné kvůli správnému fungování, bezpečnosti, řádnému zobrazování na počítači nebo na mobilu, fungujícímu vyplňování i odesílání formulářů a podobně. Technické cookies není možné vypnout, bez nich by naše stránky nefungovaly správně.
Cookie
Délka
Popis
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Díky těmto cookies vám na našich stránkách nabídneme především takové služby, které pro vás budou zajímavé, a naopak vás nebudeme obtěžovat s něčím, co už máte nebo to nepotřebujete. Na základě informací, které o vás pomocí těchto cookie získáme, přizpůsobíme obsah našich stránek. Pro dosažení tohoto účelu může docházet k profilováni. Tyto cookies zpracováváme na základě vašeho souhlasu. Souhlas zde můžete kdykoliv udělit, či odvolat.
Cookie
Délka
Popis
bcookie
2 years
LinkedIn sets this cookie from LinkedIn share buttons and ad tags to recognize browser ID.
bscookie
2 years
LinkedIn sets this cookie to store performed actions on the website.
lang
session
LinkedIn sets this cookie to remember a user's language setting.
lidc
1 day
LinkedIn sets the lidc cookie to facilitate data center selection.
UserMatchHistory
1 month
LinkedIn sets this cookie for LinkedIn Ads ID syncing.
Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Třeba tak, že hojně navštěvované části stránek přesuneme hned na hlavní stránku a ušetříme tak hledání ostatním návštěvníkům. Díky nim jsme schopni zjistit odkud k nám lidé přicházejí, na co klikají, jak dlouho u nás zůstávají apod. Zpracování statistických cookies je našim oprávněným zájmem. Proti tomuto zpracování zde můžete uplatnit námitku a zastavit jejich zpracování.
Cookie
Délka
Popis
_ga
2 years
The _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors.
_gat_UA-150081642-1
1 minute
A variation of the _gat cookie set by Google Analytics and Google Tag Manager to allow website owners to track visitor behaviour and measure site performance. The pattern element in the name contains the unique identity number of the account or website it relates to.
_gid
1 day
Installed by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously.
CONSENT
2 years
YouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
nQ_cookieId
1 year
Albacross sets this cookie to help identify companies for better lead generation and more effective ad targeting.
Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu: na Facebooku, na Googlu nebo třeba na Seznamu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají. Pro dosažení tohoto účelu může docházet k profilováni. Tyto cookies zpracováváme na základě vašeho souhlasu. Souhlas zde můžete kdykoliv udělit, či odvolat.
Cookie
Délka
Popis
_fbp
3 months
This cookie is set by Facebook to display advertisements when either on Facebook or on a digital platform powered by Facebook advertising, after visiting the website.
c
16 years 18 days 11 hours
This cookie is set by Rubicon Project to control synchronization of user identification and exchange of user data between various ad services.
fr
3 months
Facebook sets this cookie to show relevant advertisements to users by tracking user behaviour across the web, on sites that have Facebook pixel or Facebook social plugin.
VISITOR_INFO1_LIVE
5 months 27 days
A cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSC
session
YSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devices
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-id
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt.innertube::nextId
never
This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.
yt.innertube::requests
never
This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen.