Vítězem ceny T-mobile Rozjezdy za nejlepší technologické řešení je Středočech Tomáš Poláček
Cenu za nejlepší technologické řešení porota udělila Tomáši Poláčkovi ze středočeských Babic u Říčan a jeho kostkám pro ovládání inteligentního domu, které zjednoduší život nejen majitelům chytrých domácností, ale i dětem a lidem s poruchou jemné motoriky.
Absolutním vítězem desátého ročníku T-Mobile Rozjezdů se pak stal Ľubomír Kobéda a obchod se směsmi na kváskový chléb. Za dobře promyšlené podnikání a schopnost využít příležitosti během jarního nouzového stavu si odnáší ceny za skoro 700 tisíc Kč. Mezi odpovědnými projekty zaujal Viktor Karlík ze Zlína a samonosné slaměné panely, které usnadní stavbu pasivních domů.
Zvláštní ceny
Letošní ročník podnikatelské soutěže zaznamenal několik poprvé. Kvůli epidemii a restriktivním opatřením se se soutěžícími musela porota sejít online. Poprvé také vybírala držitele Ceny za nejlepší technologické řešení a Ceny za odpovědné podnikání, které znamenají finanční odměnu a také balíček telekomunikačních služeb. Ucházet se o ně mohly všechny projekty, které se umístily v regionálních kolech. Mezi technologickými projekty zazářil již zmiňovaný Tomáš Poláček z Babic u Říčan s unikátním řešením ovládání inteligentního domu. Jeho dřevěné kostky nemají displej ani tlačítka, jedním pohybem lze stáhnout žaluzie, zapnout televizi a zároveň zhasnout. Ovládání zvládne i malé dítě nebo člověk s problémy s jemnou motorikou. Na uvedení svého nápadu do výroby získal od T-Mobilu finanční injekci 150 000 Kč.
Cena za odpovědné podnikání putuje do Zlína. Slaměné domy staví Viktor Karlík už léta, ale chtěl by stavby zjednodušit, a tak začíná vyrábět samonosné dřevoslaměné panely. Stavba domů s nízkou energetickou náročností nebo pasivních domů bude díky nim rychlejší a jejich provedení kvalitnější. Panely z běžně odpadové slámy se navíc dají využít i při izolaci běžných staveb. Viktor Karlík si s Cenou za odpovědné podnikání odnáší 100 000 Kč od T-Mobile. Viktor Karlík i Tomáš Poláček zároveň získávají telekomunikační balíček a softwarové aplikace pro firmy z nabídky T-Cloud (Office 365 od Microsoftu, bezpečnostní software Kaspersky, snadnou zálohu telefonů PhoneCopy a zejména profesionální zálohování počítačů, serverů i telefonů do zabezpečeného cloudu od předního evropského poskytovatele Xopero Software) v celkové hodnotě skoro 87 tisíc Kč.
Už podruhé Česká manažerská asociace vybírá mezi regionálními vítězi do 40 let mladé talenty. Zvláštní cenu ČMA letos udělila Viktoru Karlíkovi (samonosné slaměné panely, 38), Davidu Stančíkovi (aplikace Daruju Krev, 19) a Adamu Vlčkovi (Edudadoo, 36). Trojice dostane možnost zúčastnit se mentoringového programu XY – Transfer, a načerpat tak zkušenosti od starších kolegů. „XY – Transfer je prestižním projektem, který dává nadějným mladým manažerům a podnikatelům možnost nahlédnout pod pokličku myšlení těch, kteří to ve svém životě již někam dotáhli. Spolupracujte s nimi a nechte se jimi inspirovat. Doufáme, že zapojení do XY – Transfer pomůže vybraným oceněným jejich podnikatelský sen proměnit v úspěšnou realitu,“ doplňuje Vilém Vrba, člen prezidia České manažerské asociace.
V desátém ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy soutěžilo 406 nápadů. Třetina (29 procent) projektů je z oblasti IT, jde zejména o software nebo aplikace IoT. Na druhém místě bylo vzdělávání a aktivity a produkty pro volný čas. O podporu se ucházelo i celých 21 procent nápadů z oblasti udržitelného podnikání, například aquaponické farmy, ekologické květinářství či půjčovna hraček. „Opět jsme se setkali s několika společnostmi nabízejícími skleněná brčka, také CNG autoparkem a několika firmami, které znovu využívají staré oblečení,“ shrnuje podnikatelské záměry Eva Karasová, CSR manažerka společnosti T-Mobile. Již tradičně byla největší konkurence v hlavním městě, kde soutěžilo 118 projektů, dále na jižní Moravě (57 přihlášek) a ve středních Čechách (44).
Zdroj: T-mobile Rozjezdy