ÚTEREK NA SIC VE ZNAMENÍ MODERNÍCH ASTRONOMICKÝCH TECHNOLOGIÍ
Dne 10.4.2018 se uskutečnil ve Středočeském inovačním centru (SIC) již tradiční „Úterek na SICu“, tentokrát s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR na téma Moderní astronomické technologie ve Středočeském kraji. Letošní „Úterky“ jsou zaměřeny především na zakládající členy Středočeského inovačního centra, na jejich bohatou historii, tradici, úspěchy a popularizaci vědy ve středních Čechách.
„Úterek“ začal představením Astronomického ústavu (AsÚ), kdy se ujal slova ředitel ústavu prof. RNDr. Vladimír Karas DrSc.. Na časové ose poukázal na milníky Astronomického ústavu a jeho úspěchy. O rentgenových paprskách a kosmických sondách pohovořil RNDr. Jiří Svoboda Ph.D. . Zdůraznil významné role českých astronomů v projektech, jako je například Athena (ESA), IXPE (NASA), nebo třeba eXTP (Čína). RNDr. Pavel Jáchym Ph.D. s kolegou Mgr. Miroslavem Bártou Ph.D. svou přednáškou přemístili posluchače na chilskou náhorní plošinu Chajnantor do výšky 5040m.n.m. k Atakamanské velké milimetrové anténní soustavě (ve zkratce ALMA), která je určena k pozorování hvězdy v nejvzdálenějším vesmíru.
Na závěr „Úterku na SICu“ vystoupil významný popularizátor vědy ověnčený řadou ocenění za přínos české i mezinárodní astronomii RNDr. Jiří Grygar CSc. . Posluchačům osvětlil počátky a historické souvislosti české astronomie sahající do dob habsburské monarchie až po současnost. Své vystoupení doplnil o řadu neuvěřitelných detailů, které dodaly jeho vyprávění na plastičnosti a autentičnosti.
Seminář byl navíc doplněn o výstavu unikátních fotografií polského astronoma Macieje Zapióra, který nyní působí na ondřejovské hvězdárně ve středních Čechách.
TÝM SIC
JIŘÍ GRYGAR – historie české astronomie
ALMA – obří mezinárodní projekt s českou účastí
– radiové záření mezi Chile a Ondřejovem
ALMA – sluneční výzkum
– příspěvek české astronomie k rozvoji světové observatoře