Symbióza základního a aplikovaného výzkumu, aneb Úterek na SIC s Fyzikálním ústavem
V úterý 5. 6. se uskutečnil ve SIC již tradiční „Úterek na SICu“, který je tento rok věnovaný zakládajícím členům spolku. Tentokrát posluchači nahlédli „pod pokličku“ Fyzikálnímu ústavu Akademie věd ČR (FZÚ), jenž presentoval téma Efektivní symbióza základního a aplikovaného výzkumu – úkol i výzva dneška.
FZÚ je se svými více než 1200 zaměstnanci ve třech kampusech největším ústavem Akademie věd ČR a v posledních dnech, měsících i letech na sebe poměrně výrazně upozorňuje. A to celosvětovými úspěchy, které dělají dobré jméno nejen ústavu samotnému, ale i České republice potažmo české vědě. O úspěších ve výzkumu, kterých dosáhli vědci z FZÚ, celkové struktuře ústavu a plánů do budoucna nemohl mluvit nikdo povolanější, než doc. Ing. Martin Nikl, CSc., zástupce ředitele pro cílený výzkum.
„ Zásadním impulsem pro rozvoj Fyzikálního ústavu od roku 2007 jsou prostředky získané z projektů Evropských strukturálních a investičních fondů, což je celkem 26 projektů s dotací přes 10 mld. Kč,“ doplňuje Nikl.
Dominantní část výzkumu ve FZÚ je v oblasti materiálových věd, kde stále větší roli hrají chytré, (multi)funkční materiály a jejich výzkum, modifikace, nebo optimalizace má jasný aplikační podtext.
„Spolupráce s vhodnými průmyslovými partnery tedy nabývá na důležitosti a často ovlivňuje či dokonce určuje zaměření výzkumných prací, poskytuje další finanční zdroje. Kromě vlastní výzkumné práce se učíme rozpoznávat praktickou hodnotu výsledků výzkumu, patentovat je a vhodným způsobem je komercionalizovat,“ dodává zástupce ředitele pro cílený výzkum doc. Ing. Martin Nikl, CSc.