Events

MENU

Světelná sauna i spánková laboratoř. Další setkání zahraničních vědců ze Středočeského kraje proběhlo v Národním ústavu duševního zdraví.

24. června proběhlo již 4. setkání zahraničních vědců, kteří pracují ve výzkumných organizacích Středočeského kraje. Tématem akce v Klecanech u Prahy byly aktuální trendy v oblasti duševního zdraví a psychiatrie. Především potenciál využití psychedelických látek v léčbě některých psychických onemocnění.  Cílem tzv. meetupů, organizovaných Středočeským inovačním centrem (SIC), je vytvářet mezi výzkumníky nová partnerství a pomáhat jim s prací a životem v novém prostředí.

Tyto akce jsou velmi užitečným nástrojem, který pomáhá zahraničním vědcům poznat region, do kterého se přestěhovali, a potkat se navzájem na přátelských a vědecky orientovaných akcích. říká francouzský vědec z centra BIOCEV a pravidelný účastník setkání, Frederic Vellieux. „Musím říci, že meetupy mají velký úspěch a účastní se jich stále více vědců a výzkumníků. Setkání se konají v různých vědeckých institucích ve Středních Čechách a doprava z Prahy je zajištěna. Jako nově příchozí ani nevíme, že tyto ústavy existují, pokud v nich nepracujeme.dodává Frederic.

Multidisciplinární skupina téměř třiceti vědců měla v rámci programu v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) možnost prohlédnout si řadu zajímavých pracovišť jako spánková či psychedelická laboratoř nebo světelná sauna. Delegace se ujali RNDr. Karel Valeš Ph.D. a PhDr. Jana Kopřivová, Ph.D. Poté následovala přednáška známého psychiatra a profesora 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity Jiřího Horáčka a Dr. Alexandra Seiliera, který je v České republice od roku 2020 a věnuje se zde výzkumu schizofrenie v souvislosti s působením kanabis.

“Třetí část programu byla již tradičně v režii naší kanceláře SIC Welcome Office a byla věnována teamovým aktivitám,“ říká Martina Vycudilíková, Research Community Manager ze SIC a dodává: „Naším cílem je sblížit účastníky meetupu, tedy vědce nejrůznějších kultur, národností, věkových skupin i vědeckých disciplín a posilovat zahraniční vědeckou komunitu, které touto a dalšími akcemi pomáháme cítit se v Čechách dobře a postupně poznávat inovační a výzkumný potenciál Středočeského kraje.”

Meetupu se kromě vědců z Národního ústavu duševního zdraví zúčastnili vědci z center BIOCEV a ELI Beamlines, Astronomického, Botanického a Fyzikálního ústavu AV ČR, Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Centra výzkumu Řež a VŠCHT.


Chcete-li se účastnit dalších meetupů, stát se součástí komunity zahraničních vědců a dostávat pravidelné informace o SIC Welcome Office, neváhejte nás kontaktovat:
Martina Vycudilíková
Research Community Manager
+420 601 214 426


Galerie fotografií ze setkání