MENU

Studenti z Oklahoma State University se v SIC potkali s technologickými firmami Středočeského kraje

Dne 15.3.2023 uspořádalo Středočeské inovační centrum setkání více než 20 studentů businessu, managementu či marketingu z Oklahoma State University se spolumajitelem firmy TechTest a CEO firmy Santiago Lab. Americkou návštěvu přivítal také náměstek hejtmanky SČK Ing. Jiří Snížek. Setkání se neslo ve velmi přátelské atmosféře s řadou trefných dotazů.

Setkání otevřel pohled na inovační ekosystém Středočeského kraje, který nabídla SIC International Relations Managerka Athziri Moreno. Konkrétní success story technologické firmy následovala z úst spolumajitele firmy TechTest, s.r.o. Ing. Petra Chábery, který přiblížil nejen unikátní detektor čistoty kovových povrchů Recognoil využitý americkým gigantem SpaceX pro kontrolu trubek motoru jejích kosmických raket. „TechTest brzy oslaví již třetí rok přínosné spolupráce se SIC, který se stal pro naši firmu zásadním partnerem hlavně v době covidu,“ vyzdvihl Petr Chábera. Příběh vzájemné spolupráce začal programem INO:EX, díky kterému se podařilo vytvořit nový design produktu i dokončit jeho samotný vývoj, pokračuje ale i v současnosti program Platinn. „Díky spolupráci s doporučeným expertem chystáme letos ztrojnásobit obrat a expandovat na zahraniční trhy,“ konstatuje Petr Chábera s tím, že ho mile překvapily „velmi trefné a dobře adresované dotazy“ amerických studentů i celkově velký zájem o aktivity jeho firmy.

Další příklad technologického úspěchu středočeské firmy představil CEO Santiago Lab Ing. Kryštof Šigut, která podniká v oblasti chemie, konkrétně v organické syntéze. Její expertízy a chemikálie využívají výzkumné laboratoře a farmaceutické společnosti po celém světě. „Chtěl jsem studenty z Oklahomy inspirovat, ať dělají to, co je baví. Třeba technologie a business dohromady. A chtěl jsem jim ukázat, že děláme skvělé věci, které mají dopad na celý svět včetně USA, odkud k nám přijeli,“ vysvětlil Kryštof Šigut, po jehož prezentaci následovala se studenty další intenzivní diskuze. „Velmi mě zaujalo, že ve Středočeském regionu existují menší firmy, které dělají velmi úspěšný business. Je pro mě důležité se od nich učit a moci porovnávat evropskou a středočeskou perspektivu s tou naší v USA,“ konstatoval po obou prezentacích jeden z přítomných studentů Oklahoma State University Liam Krivanek.

Z pohledu náměstka hejtmanky Středočeského kraje byl velký zájem amerických studentů o inovace a technologie středočeského regionu v dobrém slova smyslu šokující. „Tyto akce jsou velmi důležité pro sdílení zkušeností. Byli tu mladí lidí na začátku své kariéry, pro které je každý impuls od člověka z praxe důležitý. Věřím, že si z ČR odnesou inspiraci pro svůj další život,“ uvedl Ing. Jiří Snížek, náměstek hejtmanky SČK pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

A jak se setkání podařilo z pohledu ředitelky Center for Advanced Global Leadership and Engagement Oklahoma State University, která skupinu studentů do Středočeského inovačního centra přivedla?

„Jsem moc ráda, že jsme tu mohli být. Je pro nás velmi důležité poznat, jak fungují business a inovace v jiných částech světa a uvědomit si, že jsme propojeni. Zaujalo mě, jak zajímavé technologické vývojové projekty ve vašem regionu a v České republice máte. Třeba se do nich jednou moji studenti zapojí,“

uzavírá Caitlin Kelley.