Sociální, environmentální a etické kroky směřující k zodpovědnému výzkumu a inovacím
Konsorcium partnerů projektu D-STIR (Odpovědný výzkum a inovace prostřednictvím propojení společenskovědního a technického přístupu v regionu Podunají) uspořádalo páté nadnárodní setkání v Bukurešti. Cílem projektu je využít výhody pramenící z odpovědného výzkumu a inovací (z angl. Responsible Research and Innovations, zkráceně RRI) pro “společnost, etiku a životní prostředí” ke zlepšení podmínek pro inovace v Podunají.
Na začátku roku 2018 započala realizace pilotních aktivit v akademickém a podnikatelském prostředí za účelem otestování metody STIR (z angl. Socio-Technical Integration Method), což přispěje k implementaci konceptu RRI v podunajské oblasti. Akce se konala od 21. do 23. března 2018 v rumunském Horia Holubei národním institutu pro výzkum a vývoj ve fyzice a jaderném inženýrství.
Cílová skupina zahrnovala pracovníky z mediální sféry, akademické obce, výzkumných pracovníků, podnikatelů a osob pracujících v oblasti inovací. Toto setkání v rámci projektu D-STIR umožnilo získat zpětnou vazbu od cílové skupiny, získat podrobný přehled o projektu, aktivně řešit problematiku inovací v podnikatelské a akademické sféře včetně diskuse nad výzvami, které klade nástup budoucích technologií ve světě. Bylo velkou ctí hostit Dragose Seuleanu, generálního ředitele MHTC – Magurele High Tech Cluster, který prezentoval podnikatelskou perspektivou odpovědného výzkumu.
Druhá část programu byla založena na studijní návštěvě v akademickém prostředí významné výzkumné infrastruktury v oblasti jaderné a laserové fyziky v Rumunsku ELI-NP. Strhující byl projev vědeckého komunikátora Andreie Dorobanta, který zdůraznil téma odpovědnosti výzkumníků směrem k občanské společnosti prostřednictvím aktivní činnosti, udržení bilaterálních vztahů mezi veřejnými institucemi a výzkumníky včetně významu začlenění a reaktivity v RRI.
Setkání partnerů v Bukurešti mělo pro realizovaný projekt vysokou přidanou hodnotu. Všichni partneři měli příležitost obdržet informace v reálném čase a okamžitou zpětnou vazbu od integrovaných humanistů (tzv. Embedded Humanists, zkráceně EH), kteří jsou odpovědni za provádění pilotáží metody STIR v podnikatelském a akademickém prostředí celkem v osmi státech podunajského regionu. Realizace těchto pilotáží představuje klíčovou část celého projektu D-STIR. Vědci si stále více uvědomují, že výzkum a inovace nejsou jen o množství inovací, ale do popředí se dostává otázka odpovědnosti těchto inovací.
Partnerské konsorcium plánuje zorganizovat v termínu od 19. do 20. června 2018 šesté zasedání projektu ve Stuttgartu v Německu, které bude uspořádáno společně s konferencí ICE / IEEE (International Conference on Engineering, Technology and Innovation, http://www.ice-conference.org/ ).
Více informací o projektu D-STIR naleznete na adrese: