MENU

SIC podpořilo výzkum firmy, která uspěla i na Středním východě

Středočeské inovační centrum podpořilo firmu Elon Technologies z Čelákovic, jejíž polymerní folie vyzařující světlo dokáže léčit. Díky revoluční technologii studeného tištěného světla získala spolupráci i v Dubají. Fototerapeutické prostředky mohou pomoci diabetikům, novorozencům i lidem s bipolární afektivní poruchou.

ČELÁKOVICE Elektroluminiscence neboli tištěná forma světla. S touto revoluční technologií dokáže středočeská firma Elon Technologies (ET) například i mírnit, či léčit závažná onemocnění, včetně nebezpečného makulárního otoku u cukrovkářů, novorozenecké žloutenky, poruch spánku či psychických obtíží. Její nový výzkum podpořilo i Středočeské inovační centrum dotací v podobě inovačního voucheru.

Elon Technologies vznikla v roce 2006. Zabývá se technologií zvanou právě elektroluminiscence. Projekt Photothera Labs, tedy laboratoř na vývoj fototerapeutických zdravotnických prostředků zahájil činnost na podzim 2015. „Finálním produktem je asi půl milimetru tenká vrstva, která vyzařuje světlo. Jeho výhodou je to, že oproti jiným zdrojům, je to světlo naprosto studené,“ vysvětluje jednatel ET Pavel Beneš.

Nejprve firma začala materiál užívat pro reklamní účely nebo v oblasti interiérových dekorací. Poslední čtyři roky má ale vyšší cíle – zdravotnictví. „Pracujeme na šesti produktech, z nichž pět je ve stádiu vývoje. Úspěšně na trhu v ČR, je světelná maska vyzařující zelené světlo pro léčbu diabetické retinopatie, tedy léčí zrak u cukrovkářů. Tuto technologii jsme vyvinuly ve spolupráci s profesorem Pavlem Kuchynkou, přednostou Oftalmologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ uvedl jednatel ET. Potenciál „světelného“ materiálu je enormní. Práce odborníků z ET zaujala zahraničí natolik, že firmu z Čelákovic přizvali i do mezinárodních projektů Dubai Future Accelerators v Dubaji a weXelerate ve Vídni.

Inovační voucher na nespavost

Na spuštění dalšího výzkumu v oblasti fototerapeutických zdravotnických prostředků získala firma Elon Technologies dotaci v podobě inovačního voucheru od Středočeského inovačního centra, a to v hodnotě 150tis. Kč. Firma totiž nově spolupracuje také s Národním ústavem duševního zdraví. „Masku vyzařující v pulsech v různých časových úsecích během noci naopak světlo laděné do modra by tamní profesoři z oboru psychiatrie chtěli vyzkoušet pro léčbu nespavosti u bipolárních pacientů. Takový společný výzkum firmy a akademické sféry má smysl podpořit. Posouvání konkurenceschopnosti a tedy ekonomická stabilizace malých a středních středočeských firem prostřednictvím inovací, to je právě úkol, pro který vzniklo Středočeské inovační centrum,“ konstatovala jeho ředitelka Rut Bízková.

Léčba modrým světlem již sice existuje, dosud ale kvůli ní musel být pacient hospitalizován v nemocnici. S případnou maskou, která vzniká ze společného výzkumu podpořeného SIC, by mohl spát a zároveň se léčit v pohodlí domova. „Vznikl prototyp, který je potřeba dovyvinout, a máme před sebou s Národním ústavem duševního zdraví poté řádnou klinickou studii,“ naznačil budoucnost tohoto výzkumu jednatel ET. Obdoba masky by se mohla používat pro zmírnění sezonních depresivních poruch, kterými častěji trpí obyvatelé severských zemí v obdobích dlouhých nocí. Řešit by se touto technologií mohla také pásmová nemoc při cestování.

„Podávání žádostí o dotaci Středočeského inovačního centra není vůbec náročný, jako tomu bývá v některých jiných dotačních programech pro vědu a výzkum. Administrativa nezabrala moc času a vše proběhlo velmi dobře. Pokud budeme mít na to kapacitu, nevidím důvod, proč si o inovační voucher nezažádat znovu,“ zhodnotil jednatel ET dotační proces SIC.