MENU

Od start-upu ke vstupu zahraničního investora: Příběh nano power, aneb jak nabít elektrobus za 300 vteřin

Nenápadná hala průmyslového areálu na kraji Prahy skrývá poněkud překvapivě kanceláře vývojářské firmy: sídlí zde nano power zabývající se průmyslovými bateriemi, mezi jejíž hlavní zákazníky patří Škoda Electric, Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), ale jenž zvládla dodat i baterie pro zcela jiný než evropský trh, a to konkrétně do Portorika. 

Vítá nás sympatický jednatel firmy, pan František Štastný, který firmu v roce 2014 spoluzakládal. Dnes už do firmy po dlouhém a náročném vyjednávání, ke kterému také otevřelo cestu Středočeské inovační centrum (SIC) svými konzultacemi, vstoupil na jaře letošního roku německý investor, který dnes vlastní téměř polovinu firmy. 

Firma nano power se zabývá průmyslovými bateriemi, 90 % jejích aplikací jde momentálně do městské hromadné dopravy (trolejbusy, elektrobusy a tramvaje). Zákazníky má po celém světě, nicméně hlavním odbytištěm je Česká republika. Nano power dodává výkonné trakční baterie pro hromadnou dopravu, jejichž dobití energie na další hodinu jízdy zabere pouhých 300 vteřin (sic!). Vlajkovou lodí jsou LTO baterie výrobce Altairnano, které – co se životnosti týče – převyšují všechny konkurenční výrobce. Životnost 25 000 plných vybíjecích cyklů nebo 25 a více let. Použití je různé, od robotických manipulačních vozidel ve skladech a přístavech, vozidla MHD, vlaky a tramvaje, těžké stroje až po bateriová úložiště v průmyslu a energetice. 

Momentálně se připravuje na uvedení do provozu i model pro vodíkové autobusy Škoda Electric. Vzhledem k tomu, že letos v létě uzavřel Středočeský kraj memorandum a plánuje v roce 2024 nasadit ve Středočeském kraji flotilu vodíkových autobusů, pak v případě, že to budou vozy Škoda Electric, by zde vznikla krásná synergie. 

Panu Šťastnému jsme položili několik otázek, kde nás – kromě firmy samotné – zajímala také forma spolupráce se Středočeským inovačním centrem: 

Jak jste se o možnosti spolupracovat se SIC dozvěděli? 

V roce 2018 nás na myšlenku spolupráce se SIC přivedl UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT), kde jsme konzultovali technickou stránku našich řešení, neboť ve Středočeském kraji máme pobočku firmy.

Jaká byla cesta od prvních kroků až po úspěšné završení? 

Ve srovnání s jiným typem spolupráce, který jsme předtím zkusili a nevyšel nám (pražský inovační voucher), se mi líbila administrativní jednoduchost projektové dokumentace programu INO:EX a hlavně osobní podpora, které se nám ze strany SIC dostalo. Následně jsme postoupili i do programu Platinn, který vedl konzultační expert, jenž nám pomohl připravit se na vstup zahraničního investora, který už jsme delší dobu plánovali. 

Naplnila se očekávání, která jste na začátku spolupráce se SIC měl? 

Naprosto. (Smích.) Jednoduchá odpověď. 

A jaké jsou plány firmy do budoucna? 

Rád bych vedl firmu k zásadnímu růstu a přeměně k většímu a významnějšímu dodavateli. Vzhledem ke vstupu německého investora plánujeme rozšíření především na evropské, německy mluvící trhy.

Vaše nápady společně proměníme v úspěch. Neváhejte kontaktovat náš Tým podpory firem pro více informací.