MENU

Návštěva maďarského velvyslance v Dolních Břežanech a ve Vestci

Dne 5. 6. 2018 hostilo Středočeské inovační centrum (SIC) vzácnou návštěvu, maďarského velvyslance, pana Dr. Miklóse Borose v doprovodu svého ekonomického poradce, pana Istvána Kolozsvári, MBA.

Program byl zahájen v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV), kde byla delegace přivítána panem ředitelem Prof. Pavlem Martáskem, M.D.,DSc. Ten prezentoval nejen historii, významné úspěchy a budoucí ambice projektu BIOCEV, ale také zajistil prohlídku některých laboratoří a center, např. Centra molekulární struktury. BIOCEV je evropské vědecké centrum v oblasti biotechnologií a biomedicíny, jehož hlavním cílem je detailní poznání organismů na molekulární úrovni , které bude inspirací pro aplikovaný výzkum a vývoj nových léčebných postupů.

Následovala návštěva v prostorách SIC v Dolních Břežanech, která byla zahájena prezentací paní Athziri Moreno, vedoucí Odboru strategických intervencí. Prezentace se týkala zejména inovačního prostředí a výzkumu a vývoje ve Středočeském kraji. Dále proběhla diskuze s paní ředitelkou Rut Bízkovou a vzhledem k tomu, že delegace v rámci programu navštívila dvě výzkumné organizace Akademie věd, hovořilo se také o silné roli instituce Akademie věd, která je v Maďarsku obdobná jako v České republice. Pokud jde o vzájemné vztahy mezi Středočeským krajem a Maďarskem, SIC v současnosti realizuje dva mezinárodní projekty z programu Interreg, do kterého je zapojen maďarský partner. Nejvýznamnější společný projekt s Maďarskem je však mezinárodní projekt ELI (Extreme Light Infrastructure), v rámci jehož byly v letech 2011 až 2017 postaveny a spuštěny tři unikátní laserové infrastruktury: ELI Beamlines v obci Dolní Břežanya další dvě v Maďarsku a v Rumunsku.

Program byl završen návštěvou laserového centra Hilase v Dolních Břežanech spadající pod Fyzikální ústav Akademie věd ČR, kde delegaci provedl jeho ředitel, Ing. Tomáš Mocek, Ph.D.Hilase se zaměřuje především na aplikovaný výzkum. Projekt Hilase má velký aplikační potenciál v komerční sféře a jeho výstupy budou použity např. pro technologie mikro-obrábění, testování odolnosti optických materiálů, řezání, sváření, odstraňování povlaků a laserové vyklepávání.