Covid-Podnikatelé

MENU

Jak ekonomicky přežit koronavirus. Tipy na pomoc pro manažery firem

Pandemie koronaviru sáhla do peněženek řady lidí. Podívali jsme se na to, co může využít manažer větší firmy, aby zachránit pracovní místa a vyhnul se bankrotu.

Kurzarbeit

Kurzarbeit je to opatření, ve kterém stát v době krize částečně kompenzuje firmám náklady na mzdy zaměstnanců a tím pomáhá udržet jejich pracovní místa. Pokud firma nemůže přidělovat práci lidem, protože minimálně 30 procent jejich kolegů je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 procent plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 procent svého příjmu. Stát by měl z toho uhradit 50 procent. Polovinu by měl platit i při výpadku produkce kvůli poklesu poptávky, kdy zaměstnanec pobírá minimálně 60 procent výdělku. Při nařízeném uzavření firmy náleží zaměstnanci plná mzda, stát zaplatí 80 procent, zbytek firma. O kurzarbeitu více ZDE

Státní půjčky

Přihlásit se do dalšího kola státních půjček. V rámci programu COVID II bude podnikatelům stát poskytovat záruky na provozní úvěry od komerčních bank, jejichž minimální hranice bude stanovena na 10 tisíc korun. Záruky budou poskytovány společně s finančním příspěvkem na úhradu úroků. Nedostane se ale zdaleka na všechny.

Odpuštění sociálního pojištění

Uvažuje se také o tom, že by firmě, která pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, vláda odpustila jeden měsíc sociálního pojištění, zatím ale není schváleno.

Změna výroby

Zvážit dočasnou změnu výroby, některé podniky přeorientovávají výrobu na nyní žádané zboží typu ochranných oděvů a dezinfekce a udržují tak firmu v chodu.

Nabídky měst

Podobně jako OSVČ sledovat nabídky měst, z nichž některá zřizují fondy na podporu podniků a živnostníků.

Pět opatření kurzarbeitu

OpatřeníVýše výdělkuProgram
Karanténa60 % základu příjmu100 % stát
Nařízené uzavřenícelý výdělek80 % stát a 20 % zaměstnavatel
Nemožnost přidělit práci, protože minimálně 30 procent zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovnémcelý výdělek80 % stát a 20 % zaměstnavatel
Omezení výroby kvůli nedostatku surovin a vstupůminimálně 80 % výdělku50 % stát a 50 % zaměstnavatel
Omezení výroby kvůli poklesu poptávkyminimálně 60 % výdělku50 % stát a 50 % zaměstnavatel

Zdroj: zpravy.aktualne.cz