INNNOFORUM 2024 ukázalo podnikatelům a vědcům cestu na světové trhy
V úterý 17. 9. 2024 uspořádalo SIC konferenci INNOFORUM 2024, která propojila 130 lídrů byznysu, vědy a inovací, kteří mají ambici uspět na globálních trzích a měnit inovacemi svět. Na konferenci vystoupila řada špičkových expertů na globální trendy a nejnovější technologické inovace, ale i podnikatelé, kteří vybudovali mezinárodně úspěšný byznys.
Volíte cestu radikálních, disruptivních inovací nebo je vám bližší cesta postupného zlepšování vašich produktů a služeb? „Věřím, že tu dnes získáte konkrétní inspiraci k oběma cestám, které povedou k tomu, že se více českých firem prosadí v globální konkurenci s vlastními produkty s vysokou přidanou hodnotou a tím přinesou prosperitu nejen do Středočeského kraje, ale i do celého Česka,“ otevřel konferenci ředitel SIC Pavel Jovanovič. „Posláním SIC je pomáhat podnikavým lidem proměnit jejich nápady v inovace a ty v byznysový úspěch, který zlepšuje svět a život kolem nás,“ dodal Pavel Jovanovič před 130 majitele a řediteli inovativních firem i manažery výzkumných a inovačních center.
Jak získat inovacemi svět?
V dopolední části nabídlo INNOFORUM tři inspirativní keynote přednášky. Jak vaše firma uspěje na globální scéně? Jak silná je vaše konkurence? Jak se prosadíte v Silicon Valley?
Lídři ABRA Holding Jaroslav Řasa a Monika Vondráková předali vlastní zkušenost, jak ze startupu vybudovali mezinárodně úspěšnou firmu, která je lídrem v oblasti podnikových softwarů. „Procházíte startupovým nadšením a pak přesně nevíte, kam se posunout. A nakonec přichází nuda. Tím vším jsme si prošli a v určitý moment jsme měli na výběr, jestli firmu prodat nebo začít s disruptivní změnou,“říká k cestě ABRA Holding jeho zakladatel Jaroslav Řasa. „Museli jsme si položit otázku, co je vlastně naší vizí a na jakých hodnotách naše firma stojí. Na nich jsme začali stavět naši novou firemní kulturu,“ vysvětluje brand director ABRA Holdingu Monika Vondráková, čím začala radikální proměna firmy, která vyústila expanzí na evropský trh.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Radek Špicar ukázal, proč Česko i Evropa ztrácí konkurenceschopnost a jak z toho ven. „ABRA je vysoce konkurenceschopná firma a já bych rád řekl, že z toho typu firem se skládá česká ekonomika. Tak to ale bohužel není,“ konstatuje viceprezident SP ČR pro hospodářskou politiku a export. Česká ekonomika podle něho trpí problémem levné hodnoty práce. „Zaměstnavatel v ČR získá za hodinu práce svého zaměstnance 13 euro, zatímco v Německu je to 42 euro,“ upozorňuje Radek Špicar s tím, že ČR potřebuje více firem s vlastním produktem a více finálních výrobců. „Zatímco Němec má svůj finální produkt, třeba ledničku se silným brandem, tak my jsme ti, kteří mu do ní dodají chladič a motor a naše marže je pak nanejvýš 5 %, zatímco finální výrobce a prodejce získá 20 %,“ podtrhuje viceprezident SP ČR, co je svatým grálem konkurenceschopnosti.
Špičkový fyzik ze Silicon Valley Milan Holec ukázal, proč vodíková fúze aktuálně rozhýbává startupové trhy po celém světě. „Vodíková fúze je mimořádně efektivní, protože z minimálního objemu paliva získáte obrovské množství energie, čtyřikrát větší než v případě klasických jaderných elektráren, a navíc fúze není radioaktivní,“ vysvětluje Milan Holec jako lídr simulací startupu Xcimer, který přibližuje vodíkovou fúzi průmyslovému využití. V roce 2022 byl rodák z Chrudimi součástí týmu Lawrence Livermore National Laboratory, kterému se poprvé v dějinách podařilo získat z vodíkové fúze mnohonásobně více energie, než kolik bylo vloženo. „Když chcete uspět, musíte tvrdě pracovat, ale zároveň mít taktiku, jak si poradit s entropií, s nepředvídatelnými překážkami,“ zdůrazňuje Milan Holec.
Panelové debaty s mixem perspektiv předních odborníků
Odpoledne nabídlo INNOFORUM 2024 debaty expertů z byznysu, akademické a veřejné sféry, kteří diskutovali s moderátory i publikem o tom, jak využít hlavní globální trendy a změny ve svůj prospěch a jak se stát technologickým lídrem.
Klíčové trendy a příležitosti pro podnikatele a inovátory rozkryli náměstek ministra zahraničí ČR Jiří Kozák, CEO technologické firmy BigHub Karel Šimánek, ekonomka Helena Horská a vojenský historik Tomáš Řepa.
„Dochází k obnově globalizace, ale v jiné podobě, pro kterou je typický friendshoring, kdy státy a firmy obchodují s těmi, kteří sdílí jejich hodnoty. Zohledňuje se bezpečnost a ekologie, ale také schopnost nabídnout levné energie a levnou pracovní sílu,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která vidí příležitost pro české firmy zejména v jižní a jihovýchodní Evropě. „Pro české firmy jsou velkou příležitostí inovace v armádě. Svět je na konfliktnější trajektorii než byl před deseti lety a současná Evropská komise zdůrazňuje potřebu společného obranného průmyslu,“ připomíná Tomáš Řepa (Univerzita obrany) s tím, že ČR má ve zbrojní výrobě tradici, na kterou můžeme navázat.
Jak se stát technologickým lídrem světa? Příležitosti pro české startupy, firmy, vědu a výzkum diskutoval Country Leader Deloitte Česká republika Miroslav Svoboda, ředitel IOCB Tech Martin Fusek, lídr firem zaměřených na AI Pavel Wimmer a mentorka startupů Liliana Unachukwu.
„Technologický vývoj je velmi náročný, proto se v rané fázi startupu mluví o údolí smrti. Startupy ho mohou překlenout ve spolupráci s průmyslovými zákazníky, s venture studii nebo třeba refinancovat svůj vývoj z vlastního poradenství,“ říká Liliana Unachukwu (CEO Pipette & Chart) s tím, že české startupy zatím málo využívají programy Evropské unie, které je mohou spárovat se zkušenými týmy manažerů a zvýšit jejich atraktivitu pro investory. „V českých firmách je neskutečné know-how, ale díky nasazení umělé inteligence lze být v řadě oblastí mnohonásobně efektivnější a prosadit se ve světě unikátní produkt či službu,“ konstatuje Pavel Wimmer, jehož společnosti DNAi a Tekies aplikují nejnovější výsledky výzkumu AI napříč obory. „Díky umělé inteligenci můžete třeba nahradit 30členný tým jedním expertem, který bude trénovat algoritmy AI, a ta vám pak pomůže škálovat design 10 000 zdravotnických produktů najednou,“ zmiňuje svoji zkušenost s výrobcem zdravotnických pomůcek, který díky AI kompletně změnil byznys model, dodává nyní nemocnicím celé departamenty, expanduje do světa a patentuje v USA.
Jak hodnotí INNOFORUM spíkři?
„Platformy jako je INNOFORUM hrají velmi důležitou roli v propojování světů. Máme svět akademiků, svět byznysmenů, svět státu a jeho institucí a potřebujeme se vzájemně potkávat, naslouchat svým potřebám a vyměňovat si zkušenost,“ říká Helena Horská (hl. ekonomka Raiffeisenbank)
„Velmi se mi líbil moderní styl INNOFORUM 2024, byla tu dobře připravená nálada, pestrost spíkrů a komfortní networking. To je skvělá hodnota, protože komunikace je jediná efektivní činnost, která posouvá kolektiv dopředu,“ zdůrazňuje Milan Holec (fyzik ze Silicon Valley)
„Koncentrace výrazných a zajímavých osobností byla na INNOFORUM obrovská. Mohl jsem ve velmi krátkém čase zažít to, o co dlouhodobě snažím. Inspirovat se různorodými odborníky,“ říká Tomáš Řepa (Univerzita obrany)
Partneři INNOFORUM 2024
Hlavním mediálním partnerem INNOFORUM 2024 je magazín Forbes. Dalšími partnery jsou Středočeský kraj, společnosti Deloitte Česká republika a BigHub, vědecko-technologické konsorcium Brain4Industry a portály BusinessINFO a Vědavýzkum.cz.
Autorem fotografií v článku je Václav Vašků (zdroj SIC).