Bez inovací se firmy nikam neposunou
Téměř 50 % veškerých vědeckovýzkumných kapacit v celém Česku se koncentruje ve Středočeském kraji a Praze. To vytváří potenciál pro rozvoj ekonomických aktivit a inovací založených na výzkumu a spolupráci firem a vědců. Významnou úlohu v propojování firemní a akademické sféry regionu hraje Středočeské inovační centrum (SIC). Za necelé dva roky svého fungování podpořilo více než 50 firem nebo vznikajících projektů.
„Z dlouhodobého hlediska mají Střední Čechy spolu s Prahou veškeré předpoklady k tomu, aby se staly jedním z nejbohatších regionů Evropy,“ říká radní Středočeského kraje pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje Věslav Michalik, a dodává: „K tomu potřebujeme v našem hospodářství výrazný posun směrem k výrobkům a službám s vysokou přidanou hodnotou. A vysoká přidaná hodnota je nejčastěji spojena s inovacemi.“ I proto kraj vytváří podmínky k rozvoji podpůrné infrastruktury pro vznik a šíření inovací. Její součástí je také Středočeské inovační centrum.
„SIC bylo založeno proto, aby podporovalo inovace ve firmách v regionu, a to samozřejmě nejen finančně, ale také skrze akcelerační programy a propojováním s výzkumnými organizacemi. Většina firem už dnes chápe, že bez inovování svých produktů a služeb se nikam neposunou a neudrží tempo s rychle se měnícím trhem,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje a předsedkyně představenstva SIC. K nejoblíbenějším programům SIC patří inovační vouchery, SIC LAB pro začínající podnikatele, Úterky na SIC s inspirativními osobnostmi nebo podpora projektů z oblasti chytrých (smart) řešení pro obce a města.
Nejnovější podporou pro firmy i zahraniční investory je Atlas inovačního prostředí – přehled inovačního prostředí v regionu. Zahrnuje informace o dopravě, ekonomice, průmyslu, zobrazuje investiční zóny a údaje o trhu práce. Kromě dat, která pochází z ČSÚ, CzechInvestu, Eurostatu, obsahuje Atlas také poznatky z vlastního šetření SIC – Středočeský kraj tak nyní disponuje přehledem, který může být pro potenciální investory pobídkou, aby se seznámili podrobněji právě s tímto regionem.
„Z Atlasu například jasně vyplývá, že téměř 85 % všech výdajů na výzkum a vývoj realizovaných v kraji pochází od firem. Jen pro porovnání – v celém Česku je to pouze 55 %. To dokládá velký význam průmyslu v hospodářství kraje a poměrně rozsáhlé vývojové aktivity některých firem regionu. I tato zjištění nás utvrzují v tom, že podpora inovačních procesů ve firmách v kraji má smysl,“ vysvětluje hlavní analytik SIC Pavel Jovanovič.
„Pokud Atlas ‚naladí‘ potenciální zájemce o Středočeský kraj, mohou pokračovat v objevování jeho možností na webu SIC, kde se dozví více, nebo ještě lépe přímo u nás na SIC. Jsme na to připraveni,“ dodává ředitelka Středočeského inovačního centra Rut Bízková.