Inovační slovníček SIC: písmeno F – Fuckup
„Když uděláte chybu, nesmíte hledat příčiny jen mimo sebe. Musíte si alespoň sám v sobě analyzovat what went wrong, aniž byste propadl skepsi. Kdo za sebou nemá neúspěchy, nedělal zásadní věci,“ ohlíží se za svojí třicetiletou kariérou v čele globálně úspěšných firem SIC expert Miroslav Focht. Měla svoje ups and downs, svoje průšvihy, nezdary či chcete-li fuckupy (průsery). Jenže nad tím vším vládla schopnost přesně pochopit svoje slabé stránky, kontrolovat je a ze svých nezdarů se poučit.
Chyba nemusí být důvod k zešílení. Příběhy mnoha úspěšných lidí ukazují, že když ji správně uchopíme a vytěžíme její informační hodnotu, může být pro náš další (profesní) růst velmi stimulující. Právě v této souvislosti se ve firemním prostředí stále častěji pracuje s pojmem fuckup. Nejeden start-up a nejedna korporátní firma už zavedla pravidelné Fuckup Nights, kde svůj příběh prezentuje přímo CEO. Úspěchy jsou prostě plné chytře uchopených nezdarů. V inovacích zvláště, protože ty s sebou přirozeně nesou větší míru rizika. Své o tom ví jeden z největších vynálezců Thomas Alva Edison, bez jehož vynálezu žárovky bychom si asi těžko dovedli představit normální život. „Neselhal jsem, jen jsem přišel na deset tisíc způsobů, které nefungují,“ zní jeho slavný výrok.
Jenže některých chybám se prostě vyhnout můžeme. My v SIC jsme tu pro to, abychom vás, podnikatele, podpořili svým know-how na celé vaší cestě. Jak? Mrkněte třeba na nový program Start-Up Now!