Seminář – Odpovědný výzkum a inovace a metoda STIR / Zadávání veřejných zakázek v oblasti inovativních řešení
29. 11. 2018, 09:30 Za Radnicí 835, 252 41 Dolní BřežanyVážení,
rádi bychom Vás tímto pozvali na seminář, který se bude věnovat dvěma tématům:
Odpovědný výzkum a inovace a metoda STIR – Srovnání uplatnění metody D-STIR v podnikatelském a akademickém prostředí a Zadávání veřejných zakázek v oblasti inovativních řešení – Pilotní aktivity v projektu RI2integrate
- TERMÍN: čtvrtek 29. 11. 2018
- MÍSTO KONÁNÍ: Za Radnicí 835, 252 41 Dolní Břežany (místnost A, 1. patro)
PROGRAM SEMINÁŘE:
9:30 – 10:00 Registrace účastníků, občerstvení
10:00 – 12:00 program:
Uplatnění metody D-STIR v podnikatelském prostředí – Bc. Lucie Nencková, Ph.D., MBA – Středočeské inovační centrum
Uplatnění metody D-STIR v akademickém prostředí – Mgr. Jan Stachura – ElI Beamlines (Fyzikální ústav Akademie věd ČR)
Zadávání veřejných zakázek v oblasti inovací (PPI) – Mgr. Vedran Bostandžić – Středočeské inovační centrum
Transfer znalostí realizovaný výzkumnými organizacemi – Mgr. Miloš Martínek – ElI Beamlines (Fyzikální ústav Akademie věd ČR)
Inovační vouchery – Ing. Ladislav Mlčák – Středočeské inovační centrum
Závěr
Cílem semináře je představit zainteresovaným subjektům postup v realizaci dvou projektů financovaných z programu Danube Transnational Programme Interreg, ve kterých SIC a ELI Beamlines participují jako partneři za ČR. Smyslem projektu RI2integrate je společné hledání možností využití potenciálu hospodářského rozvoje za pomoci efektivní integrace excelentních projektů EU v oblasti výzkumu a vývoje, a to navržením, přípravou a zavedením inovativních nástrojů pro programové učení o makroregionálním zapojení v dunajském regionu. Proto je věnován v rámci semináře důraz na metodu PPI (z angl. Public Procurement of Innovative Solutions) a připravovanou pilotáž v této oblasti.
Transfer technologií zahrnuje všechny procesy pro zavedení výsledků a aktivit výzkumu a vývoje do praxe. Jako takový je určitou podmnožinou transferu znalostí. V souvislosti s řešenými projekty souvisí transfer technologií s maximalizací dopadu výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v celospolečenském měřítku a tím směřuje i k odpovědnějšímu výzkumu a inovacím (RRI).
S ohledem na projekt RI2integrate a provázanost velkých výzkumných infrastruktur a lokálních i regionálních ekonomik včetně širší veřejnosti, je transfer technologií klíčovým procesem pro využití potenciálu těchto infrastruktur v rámci Středočeského kraje i ČR.
Smyslem projektu D-STIR je zlepšení podmínek pro inovace v Podunají začleněním principů odpovědného výzkumu a inovací (RRI; z angl. Responsible Research and Innovation) a tím podpoření jejich realizaci také s ohledem na společenské, environmentální a etické dopady, a z těchto důvodů se bude na semináři probírat téma společenské odpovědnosti ve firmách a výzkumných organizacích. Dále bude představena samotná metoda D-STIR (z angl. Danube – Socio-technical Integration Research) a možnosti praktické aplikace této metody k prosazování konceptu RRI v ČR jak v podnikatelském, tak i akademickém prostředí.
Posledním tématem v provazbě na projekt D-STIR bude oblast inovačních voucherů, kde Středočeské inovační centrum působí jako poskytovatel inovačních voucherů, které jsou mimo jiné propojeny s tématikou společenské odpovědnosti ve firmách a podporují akceleraci inovačního potenciálu výzkumných infrastruktur.
Účast je bezplatná.
Registrace je možná do 28. 11. 2018 emailem na adresu . Vzhledem ke kapacitě prostor je účast možná pouze pro zaregistrované.
KONTAKT:
Mgr. Vedran Bostandžić, PM projektu RI2integrate, SIC – Ing. Petr Jirman, PM projektu D-STIR, SIC –
Mgr. Jan Stachura, PM projektu RI2integrate a D-STIR, ELI Beamlines –