MENU

1st online Czech-Israeli hackathon

21 - 23. 5. 2021, online webinář

#Women #Security #Technology

České a izraelské nevládní organizace budou na konci května pořádat společný jednodenní online hackathon. Řešenými tématy budou sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí a násilí na dětech.

Několik  českých a izraelských nevládních organizací a univerzit se spojilo, aby společně hledaly technologické řešení pro dvě palčivá socio-kulturní témata. Za českou stranu vystupuje spolek Konsent, který se dlouhodobě věnuje oblasti sexuálního obtěžování a násilí. Izraelskou stranu reprezentují univerzity Azrieli Collage a Hadassah Academic College.

Za vznikem projektu stojí Linda Štucbartová, podnikatelka, zakladatelka projektu Česko-izraelského ženského akcelerátoru a mentorka, která se přes 10 let věnuje podpoře žen v korporacích a v podnikání.

„Izrael je známý jako Start-Up Nation. V poslední době se zaměřuje i na problematiku postavení žen a jejich bezpečnosti. Jsem ráda, že díky podpoře velvyslanectví Izraele v České republice se tento první ročník hackathonu může uskutečnit. Těším se na řešení, která potvrdí, že společenská témata jsou řešitelná i prostřednictvím technologií.“

Technologickou stránkou projektu zaštiťuje Sara Polak, původně archeoložka a evoluční antropoložka, která se posledních 8 let věnuje práci ve startupech a popularizuje umělou inteligenci.

Pořadatelé a pořadatelky si dávají za cíl společnými silami za pomoci soutěžících týmů přispět k efektivnímu, bezpečnému a dostupnému řešení dvou citlivých a palčivých socio-kulturních témat. Spojení oblastí technologické inovace a sociálních témat je v českém prostředí spíše výjimkou. Jde tedy o unikátní projekt mezioborové a mezinárodní spolupráce.
K tématu proběhla 8.4.2021 veřejná on-line debata, která přilákala pozornost uživatelů sociálních sítí. Vybraná témata odráží stav sociálního a kulturního prostředí obou zemí a samozřejmě také zaměření participujících organizací.
Česká strana řeší téma sexuálního obtěžování na vysokých školách, které je v českém prostředí častým jevem. Sexuální obtěžování vytváří nepřátelské prostředí a ovlivňuje fyzické i duševní zdraví studentů a studentek, jejich vnímání sebe sama a studijní produktivitu. Dopady se prohlubují častým obviňováním obětí (victim blaming) a faktem, že následkům za oznámení obtěžování čelí především oběť sama a ne pachatel. Asi 40 % dotazovaných studentů zažilo na univerzitě sexuální obtěžování nebo zneužívání. Celá situace má silný dopad na studentstvo a vede k jeho menšímu zapojení do akademické sféry i k úplnému ukončení studia. Cílem hackathonu je nastavit (nejen) technologické mechanismy pro prevenci a řešení sexuálního zneužívání a obtěžování v akademickém prostředí.
Izraelské téma se týká násilí na dětech, které je ve společnosti sice dlouhodobě přítomné, stále však tabuizované. Cílem je identifikovat konkrétní dosažitelné cíle na cestě k eliminaci násilí na dětech, prevence těchto škodlivých jevů a vytvoření nástrojů podpůrného systému v boji proti nim.



Hackathon bude probíhat online dne 22.5.2021 od 20:00 nepřetržitě po 24 hodin. Více informací najdete na webové stránce www.konsent.cz/hackathon, nebo můžete obrátit na e-mail