MENU

Zástupci Středočeského kraje hledali na Tchaj-wanu příležitosti v oblasti Smart Cities

Minulý týden české firmy, univerzity a státní instituce hledali na Tchaj-wanu příležitosti pro spolupráci v oblasti Smart Cities. Podnikatelskou misi, jejíž součástí byla také účast na 17. zasedání Česko-tchajwanské podnikatelské rady pro ekonomickou spolupráci, organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Na Tchaj-wan odcestovalo 21 zástupců 16 firem a institucí. Mezi nimi také Středočeské inovační centrum (SIC).

Kromě klasických dvoustranných jednání s tchajwanskými obchodními partnery členové podnikatelské mise navštívili veletrh Smart City Summit&Expo. Pět českých firem této příležitosti využilo pro svou prezentaci na společném stánku ministerstva průmyslu a obchodu. Veletrh se zaměřuje na oblast chytrého zdravotnictví, umělou inteligenci, chytrého vzdělávání či zelené energie a cirkulární ekonomiky. Jde o nejvýznamnější akci svého druhu v oblasti informačních technologií v asijsko-pacifickém regionu

“Naše účast na Taipei Smart City Summit&Expo potvrdila, že podpora Smart City řešení je správným a logickým směrem v rozvoji měst a obcí v regionu, s využitím moderních technologií, které mají jejich obyvatelům zejména zlepšit a zpříjemnit jejich životy a životní prostředí,” řekl Vilém Růžička, ředitel SIC.

Taiwanský summit je největší akcí tohoto druhu v Asii a po španělské Barceloně, druhý největší na světě. Vedle představení řady nových technologií v rámci Expa, přivítal více než 120 starostů a zástupců regionů ze všech světadílů.

“Právě tento networking a osobní předávání zkušeností v oboru smart city a IoT byl dle mého názoru hlavním přínosem celé akce. Naše osobní jednání s taiwanskou společností LoRa jen potvrdilo správnost rozhodnutí pokrýt radiovým signálem celé území regionu pro využití sítě IoT,” shrnul úspěšná jednání ředitel SIC.

Významný partner

„Tchaj-wan je třetí největší asijský investor v České republice. Vzájemný obchod loni dosáhl 31 miliard korun. Pro české firmy je to důležitý a hlavně stabilní obchodní partner,“ řekl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou misi vedl.

V delegaci byly firmy, které působí v oblastech služeb a výroby s vysokou přidanou hodnotou a v oblasti výzkumu a vývoje, především v IT, telekomunikační infrastruktuře, výrobě průmyslového osvětlení nebo zdravotnické techniky. „Ačkoliv vyvážíme do více než stovky zemí světa, stále hledáme obchodní partnery. Na Tchajwanu se chceme etablovat také a najít pro naše lůžka a další výrobky distributora. Podnikatelská mise je v tomto ohledu pro nás první oficiální akcí v této zemi,“ říká Stanislav Klocek, obchodní manažer ve společnosti Linet Group.​

Součástí delegace byly také zástupci třech univerzit a několika technických fakult. Význam Tchaj-wanu pro spolupráci ve výzkumu a inovacích dokazuje také účast předsedy Technologické agentury ČR. „Podnikatelská mise má pro nás přínos nejen v získání hlubšího vhledu do oblasti Smart City a smart technologií obecně, ale zejména v rozvoji výzkumné spolupráce s tchaj-wanskými partnery. Naší hlavní misí je oficiální navázání nové a utužení stávající spolupráce s partnerskými institucemi v rámci programu DELTA 2,“ vysvětluje předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Zdroj: SIC a Svaz průmyslu a dopravy