MENU

Středočeský kraj a čínská provincie Sečuán se plánuji spojit železnicí i technologiemi

 18. a 19. září proběhlo v pořadí již třetí oficiální jednání mezi zástupci SIC a čínského města Chendu, hlavního města provincie Sečuán. Obě strany projevili zájem propojit své aktivity a naplno využít inovačního potenciálu, kterým disponují.

V případě Středočeského kraje jde například o oblast potravinářství, chemického průmyslu, nebo výzkumu, vývoje a inovací. Během loňské mise navštívila čínská delegace výzkumná centra BIOCEV a ELI Beamlines. Letos se představitelé města Chendu podívali do vědeckotechnického parku v Dobříši CAVD. Toto centrum podporuje nově vznikající projekty, inovace a nová technologická řešení i jejich transfer do praxe. Dále poskytuje zázemí, technologické zajištění a podporu podnikatelským subjektům, které chtějí uplatňovat nejnovější vědecké poznatky a technologie, jenž mají šanci uspět na domácím i světovém trhu.

Díky navázání spolupráce Středočeského kraje s provincií Sečuán se středočeským firmám otevírají jedinečné možnosti jejich vstupu na čínské trhy. Pro snazší přepravu produktů by mohly využít například železniční trasu Chengdu-Europe Railway Express, která má logistickou základnu právě v okrese Chengdu-Qingbaijiang. Nová dopravně-obchodní stezka by tak mohla pomoci při bilaterální podpoře podnikání a rozvoji investiční, ekonomické a obchodní spolupráce mezi oběma regiony.

Provincie Sečuán je od roku 2005 partnerským regionem Středočeského kraje. Provincie patří mezi oblasti s největším růstem hrubého domácího produktu. S téměř 100 miliony obyvatel je jednou z nejlidnatějších provincií Číny. V hlavním městě žije bezmála 10 milionů obyvatel. V červenci 2016 podepsalo SIC a Shenghuashidai Investment and Developing Company (SIDC) Dohodu o spolupráci v oblasti inovací, podnikání a obchodu.