MENU

Rychlý internet – cesta k lepšímu životu ve Středočeském kraji

Kvalitnější výuka na základních školách, poskytování zdravotních a sociálních služeb „na dálku“, nebo úspěšné podnikání z domova. Zavedení rychlého internetu do obcí a měst ve Středočeském kraji je zárukou jejich dalšího rozvoje. Na konferenci s názvem Rychlý internet pro Středočeský kraj, organizované Středočeským inovačním centrem (SIC) se na tom shodli starostové, zástupci kraje a poskytovatelé datového připojení.

Obec na Žatecku využila rekonstrukce dopravní infrastruktury a během výkopových prací nechala položit také kabely vysokorychlostního internetu. Událost srovnatelná s elektrifikací venkova na počátku minulého století měla zásadní vliv na život obyvatel. Od zlepšení komunikace s obecním úřadem, až po využití internetu pro práci z domova. Jeden z příkladů efektivního jednání místní správy a soukromých budovatelů sítí. „Kvalitní připojení nám pomůže zamezit vylidňování venkova,“ říká Věslav Michalik, člen Rady Středočeského kraje a starosta Dolních Břežan. „Digitalizací regionu udržíme kvalitní služby v místě bydliště a např. soukromým podnikatelům pomůžeme neztratit krok s konkurencí. Věřím, že od příštího roku začneme budovat krajskou síť,“ dodává. Středočeský kraj pro tuto oblast zřídil také funkci koordinátora, jehož role bude mimo jiné prosazovat, aby se během všech stavebních, nebo rekonstrukčních prací instalovala optická vlákna pro rychlý přenos dat. 

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“4″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_imagebrowser“ ajax_pagination=“0″ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Podle Rut Bízkové, ředitelky SIC, existují konkrétní chytrá řešení, která nelze realizovat bez vysokorychlostního internetu. „Jeden příklad za všechny: nejnovější medicínské technologie umožňují monitoring srdce na dálku. Pro pacienty s poruchou srdečního rytmu by kvalitnější přenos dat znamenal neustálou kontrolu ze strany lékaře a tím i možnost odhalení akutních problémů. Pokud nezačneme rychle stavět „dálnice 21. století“, může se nám stát, že v probíhajícím období rychlých změn to bude našemu dobrému životu a konkurenceschopnosti kraje osudné,“ upozorňuje Rut Bízková.       

Jednou z aktivit, která by zavedení vysokorychlostního internetu v obcích a městech měla podpořit, je projekt WIFI4EU – bezdrátový internet pro Evropskou unii. Pokud bude návrh schválen, mohli bychom brzy zdarma surfovat na veřejných prostorách ve městech, nebo na návsích malých obcí.