Projekt vhodný pro:

SIC LAB

Nechybí vám inspirace, motivace nebo přesvědčení? Máte originální nápad, který by mohl v praxi uspět? Nebo byste rádi rozvíjeli své aktuální podnikání? Pak právě vám je určen SIC LAB – poradensko-vzdělávací workshop, díky kterému si můžete ověřit, že právě váš nápad má šanci na úspěch. SIC LAB je otevřen všem začínajícím podnikatelům, vizionářům a inovátorům, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání, nebo dát své firmě novou, úspěšnější podobu.

SIC LAB na ŠKODA AUTO Vysoká škola

Dne 17. ledna 2017 podepsala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a rektor ŠKODA AUTO Vysoké školy (ŠAVŠ) Pavel Mertlík smlouvu o spolupráci. Cílem strategického partnerství je pomáhat studentům vysokých škol a začínajícím podnikatelům zvýšit jejich šance na úspěch a rozvíjet tak oblast nových firem, tzv. start-upů na území Středočeského kraje. 

Podívejte se na video z posledního ročníku SIC LAB ŠAVŠ, kterého se zúčastnilo pět týmů. Účastníci měli možnost si během 10 týdnů ověřit, zda má právě jejich nápad šanci na úspěch:


Strategická intervence SIC LAB byla připravována v souladu s aktivitami projektu Smart Akcelerátor ve Středočeském kraji.

Nastartujte svůj start-up se SIC a ŠKODA AUTO Vysoká škola. Začíná druhý ročník SIC LAB ŠAVŠ

Od podpisu první smlouvy o spolupráci mezi SIC a ŠKODOU AUTO Vysoká škola (ŠAVŠ) uplynul více než rok. Obě strany se i v letošním roce domluvily na vzájemné spolupráci,  v rámci které se zavázaly pomáhat studentům vysokých škol,  začínajícím podnikatelům zvýšit jejich šance  na úspěch a rozvíjet tak oblast nových firem, tzv. start-upů na území Středočeského kraje. Hlavním nástrojem naplnění dohody je projekt SIC LAB.

Posledního ročníku, který se již konal pod novou hlavičkou SIC LAB ŠAVŠ se zúčastnilo pět týmů. Jednomu z nich, start-upu s názvem Dodavatel úspor, se podařilo zaujmout první zákazníky, kteří mají zájem o komplexní služby v oblasti poskytování řiditelných LED svítidel, regulačních, kompenzačních a stabilizačních systémů.

Druhý ročník byl zahájen 20. února 2018 a registrovat se můžete ZDE. Výhodou je i možnost konzultace Vašeho nápadu ještě před registrací.

  • Za deset týdnů se naučíte: proměnit nápad v konkrétní podnikatelský záměr, efektivněji přemýšlet o svých zákaznících a nabídkách, řešit problémy a hledat nový úhel pohledu a ověřovat svůj model u zákazníků
  • Kdo vás povede? Špičkoví mentoři ze světa businessu vám poradí, jak navrhnout a v reálném světě ověřit fungující podnikatelský model a jak najít cestu k prvním potenciálním investorům.

 

Jaro 2016

První kolo SIC LAB skončilo po více jak 10 týdnech finální prezentací úspěšných projektů investorům. Do posledního kola se probojoval tým s technologií, která má umožnit efektivnější léčbu nádorových onemocnění.

 „SIC Lab nám dal příležitost naučit se pracovat jako tým,“ říká Tomáš Mann, jeden z účastníků. „Bylo to pro nás velmi přínosné především díky zpětné vazbě od mentorů. Na jednu stranu se více bojíme neúspěchu, cesta se zdá být těžší, ale získali jsme zcela jiný pohled na věc. Oproti začátku nyní zvažujeme neskončit jen u prototypu technologie. Dodalo nám to odvahu jít dál.“

Intenzivní program se skládal z 10 lekcí. Mezi řešená témata patřily např. vztahy se zákazníky, zdroje příjmů nebo distribuční kanály. Mezi mentory se objevili Jan Dušek, kvestor a jednatel Škoda Auto Vysoké školy a dříve také CFO Volkswagen Group Rus, Albert Oesterreicher, investor, vizionář a CEO společnosti Orion Capital Management, nebo Václav Sušeň, podnikatel a investor s bohatými mezinárodními zkušenostmi z manažerských pozic v českých i globálních firmách.

Na rozdíl od jiných podnikatelských inkubátorů se SIC lab nesnažil všechny přihlášené nápady proměnit ve start-up. „Naopak měl zjistit, zda má myšlenka skutečný potenciál pro trh nebo zda neztroskotá ve svých začátcích jen proto, že podnikatel nemyslel na některý z tržních kanálů,“ vysvětluje Václav Sušeň, jehož vize podnikání je pracovat více „na firmě“ a méně „ve firmě“.

„Workshopy byly pro účastníky těžkou zkouškou a jsem rád, že se jí nezalekli a šli s kůží na trh,“ komentuje podnikatelský workshop mentor Jan Dušek. „Ačkoliv někteří mohou v SIC labu zjistit, že pro podnikání se vlastně nehodí – i to je nepřenositelná a nesmírně cenná zkušenost,“ dodává.

 

Podzim 2016

Do programu SIC LAB pro začínající podnikatele vstoupily zakladatelky benešovské firmy Power2GO aby zjistily, jestli má jejich záměr šanci na úspěch a jak hledat zákazníky. Po 10 týdnech a závěrečné prezentaci převrátily své úvahy ze všech stran, vytvořily konkrétní byznys plán a zjistily, na co je třeba brát ohled. Teď začínají nanovo.

Druhý běh SIC LAB prověřil pod vedením špičkových mentorů další nadějné podnikatelské nápady a jejich potenciál uspět na trhu. „Náš projekt se týká poskytování služeb, formálních i neformálních setkání a konzultantské činnosti. Do SIC LAB jsme se přihlásily kvůli tomu, abychom otestovaly svůj podnikatelský nápad a ušetřily tak vlastní zdroje,“ prozrazuje Jitka Beránková z Benešova, a dodává: „Díky SIC LAB jsme získaly nový pohled na svůj podnikatelský plán a mnoho věcí jsme musely od základů změnit.“

Jeden z týmů SIC LAB tvořili i vědci z centra HiLase. „Ačkoliv jsme přesvědčeni o kvalitě svých projektů, byznysová stránka – tedy otázka, jak dostat produkt na trh – je pro nás obtížná. V SIC LAB jsme ověřovali aplikaci hi-tech zařízení v průmyslové praxi a musím říct, že nás to zase ve vnímání potřeb našich zákazníků posunulo o pořádný kus dopředu,“ říká Sanin Zulic.

 

Jaro 2017

Posledního ročníku, který se již konal pod novou hlavičkou SIC LAB ŠAVŠ se zúčastnilo pět týmů.

Podívejte se také na prezentaci jednoho z týmů, společnosti Dodavatel úspor, která poskytuje chytrá řešení v oblasti osvětlení.


Strategická intervence SIC LAB byla připravována v souladu s aktivitami projektu Smart Akcelerátor ve Středočeském kraji.
 

Kontaktní osoby

Barbara Svojanovská

Projektová manažerka

+420 246 083 193 | svojanovska@s-ic.cz

Slovo zúčastněných

„Díky SIC LAB jsme získaly nový pohled na náš podnikatelský plán. Bylo to náročné, ale k věci. Rozhodně doporučujeme všem, kteří chtějí začít podnikat, ale nevědí, kde a jak začít.“

Andrea, Jitka a Lenka
Zakladatelky Power To GO s.r.o.

Podnikání je o tom umět využívat příležitostí, SIC LAB je naše příležitost

Bc. Jan Rohan
Absolvent ŠKODA AUTO Vysoké školy a účastník SIC LAB ŠAVŠ

Věříme, že nám účast v SIC LAB pomůže zdokonalit plán natolik, abychom se v rámci disciplíny byznys plán v soutěži Formula Student dokázali posunout na medailové pozice. Doufáme proto, že i my budeme mezi vybranými týmy.

Denisa Kutscherová
Studentka

+420 246 083 190  |  info@s-ic.cz