Covid-Vyzkum

MENU

Čínská vláda bude schvalovat vědecké články o koronaviru

Podle nejnovějšího nařízení bude čínská vláda ještě přísněji kontrolovat články, které tamní vědci chtějí zveřejnit o nových objevech, týkajících se aktuální koronavirové pandemie. Omezení přitom dobře ilustruje nebezpečné důsledky vědecké spolupráce s Čínou.

Podle nejnovějších informací americké stanice CNN se čínská vláda rozhodla ještě více zpřísnit kontrolu nad vědeckými informacemi o novém koronaviru COVID-19. Podle interního dokumentu, který se objevil v pátek 10. 4. 2020 na stránkách šanghajské Fudan University, musí být vědecké články, které se zabývají původem koronaviru „přísně a tvrdě kontrolovány“. Dokument byl o několik hodin později stažen.

Podle uniklého nařízení musí být takové vědecké články podrobeny trojímu schvalování – nejprve je musí schválit domácí univerzity, následně musí být odeslány čínskému Ministerstvu školství, vědy a technologie, a nakonec musí být schváleny k tomu určenou státní radou. Teprve pak mohou být tyto texty odeslány do vědeckých časopisů, kde proběhne standardní recenzní řízení.

Ostatní vědecké články o koronaviru sice tak přísnou státní kontrolou procházet nebudou, musí však projít schválením univerzitní rady, která určí, zda je jejich „akademická hodnota“ dostatečně vysoká či jestli je„správný čas“ k jejich zveřejnění.

Nové nařízení je tak další snahou čínské vlády kontrolovat narativ ohledně původu koronaviru v čínském Wu-chanu. Jak totiž informuje CNN, od ledna letošního roku čínští vědci publikovali řadu studií v předních medicínských časopisech, které dokumentují první případy vypuknutí nákazy koronavirem. Výsledky jejich bádání přitom zpochybňují oficiální verzi čínské vlády.

Čínský výzkumník, který z obav z perzekuce ze strany čínského režimu zůstal anonymní, situaci pro CNN komentoval následovně: „Podle mě se jedná o koordinovanou snahu čínské vlády kontrolovat narativ a vytvořit obrázek, podle něhož koronavirus nevypuknul v Číně. A nemyslím si, že budou tolerovat jakoukoli objektivní studii, která by zkoumala původ nemoci,“ uvedl. Podle něj je důležité, aby si mezinárodní vědecká komunita uvědomila, že jakýkoliv časopis nebo manuskript, který pochází z čínské vědecké instituce, byl dvakrát prověřen vládou. Je třeba vědět, že zde existují kroky navíc mezi samotným nezávislým vědeckým výzkumem a jeho finální publikací,“ dodává.

Vědec. Zdroj: Vedavyzkum.cz

Aktuální nařízení týkající se vědeckých článků o koronaviru je jedním z posledních kroků čínské vlády, jak ochránit stabilitu čínského nedemokratického režimu v kontextu globální pandemie. Od začátku propuknutí virového onemocnění ve Wu-chanu se čínská vláda snažila především minimalizovat politické důsledkynemoci. Olga Lomová, přední česká sinoložka, to ve svém článku pro Deník Referendum komentuje následovně:

„Příčiny tohoto nezodpovědného jednání byly systémové — od dob epidemie SARS patří v Číně šíření nakažlivých nemocí k citlivým otázkám dotýkajícím se stability politického systému. Rozhoduje se o nich na nejvyšších místech a hlavní otázkou není, jak zastavit šíření nemoci, ale jak zabránit tomu, aby nebyla ohrožena stabilita státu,“ píše Lomová ve své analýze. Podle ní se nabízí srovnání s chováním sovětské (a československé) vlády po havárii v Černobylu.

Celý článek najdete na odkazu ZDE

Zdroj: Vedavyzkum.cz