šipka
Více informací
SIC Banner

Rozhovor s finalistou středočeského kola soutěže T-Mobile Rozjezdy

Rozhovor s finalistou středočeského kola soutěže T-Mobile Rozjezdy

Už na střední škole začal podnikat. Teď je mu 20 let a vyvíjí jednoduchou aplikaci, která by mohla být revolucí ve školním stravování. Aplikace se jmenuje Canteena a skrze ni si studenti mohou objednat svačinu ve školním bufetu, a tak se vyhnout o přestávkách dlouhým frontám.
Václav J. Velát je jedním z těch teenagerů, kteří toho mají za sebou víc, než kdejaký třicátník.  Finalista soutěže středočeského kola soutěže  T-Mobile Rozjezdů, jíž je Středočeské inovační centrum partnerem, nám poodhalil svá tajemství úspěchu i další plány do budoucna.

Jak přišel nápad na aplikaci Canteena? Bylo to klasicky ve sprše?

Ne, ale pamatuju si to naprosto přesně! Napadlo mě to ve chvíli, když jsem si otevřel svůj vlastní bufet ještě na střední škole. Studoval jsem obchodní akademii v Příbrami a všichni chodili naproti školy do večerky. Mně to přišlo zbytečné, na škole je dost lidí, tak proč tu neotevřít svůj vlastní bufet? (smích)

Nebylo to trochu zvláštní, že jsi student a na škole už podnikáš? Nekoukali někteří na tvůj věk trochu skepticky?

Jediné na čem opravdu záleží, je funkční byznys plán. I když s někým jednáte o penězích, každý chce vědět, kdy se mu peníze vrátí. Všechno to je získávání zkušeností. V 18ti letech jsem zaměstnával v bufetu na škole dámy, kterým bylo třeba 60. To bylo vtipné – když jsme otvírali první den, tak jsem dámě všechno vysvětloval a najednou zazvonilo. Říkám: „Tak já běžím na hodinu,“ paní vytřeštila oči s otázkou: „Vy tady studujete?“, to bylo docela vtipné, ale jinak svůj věk neřeším.

A jakou roli ve vývoji Canteeny sehrála soutěž pro startupy T-Mobile Rozjezdy? Ty ses umístil v top 3. Měl by si podobnou soutěží projít každý začínající podnikatel?

O soutěži T-Mobile Rozjezdy jsem se dozvěděl z Instagramu, tam to na mě vyskočilo, tak jsem se zaregistroval a vybrali mě. Porotě se můj nápad líbil a mně se zase líbili jejich rady a tipy.

Co třeba? Co bys poradil?

Třeba, že často vstupuje investor do projektů úplně zbytečně. Všichni jsou zbytečně hrrrr a nechají do svého díla vstoupit jiný subjekt, ale kdyby to třeba rok vydrželi, tak nakonec ten samotný projekt by nebyl ani tak moc drahý a mohli by ho zafinancovat sami. Canteena má volný průběh. Postupně střádám peníze a chci to  zaplatit z vlastích zdrojů, případě nabídnu podíl nějaké vývojářské firmě.

Nosíš v hlavě už nějaký další nápad na aplikaci? Co zamýšlíš dál?

Mám v hlavě spoustu věci, které bych chtěl v životě dělat. Třeba v horizontu 30 let mít svou restauraci, ale aktuální je pro mě Canteena. Teď chci všechno soustředit do tohoto projektu. A co mě láká dál? Až se rozjede Canteena, chtěl bych se sebrat a jet do světa a tam sbírat zkušenosti. Nemám hypotéku a děti, tak kdy jindy odjet než teď.

Jste ze středních Čech? Nosíte v hlavě nápad na podnikání, nebo už na vlastní triko podnikáte?  Nebo znáte někoho takového ve svém okolí? Přihlaste svůj podnikatelský projekt do T-Mobile Rozjezdů! Vyhrát můžete jak ve Středočeském, tak i v celostátním kole soutěže. Pro všechny finalisty jsou připraveny ceny v celkové výši 3,5 milionu korun.

Více o soutěži, bezplatných seminářích i on-line přihlášku najdete na www.rozjezdy.cz

+420 246 083 190  |  info@s-ic.cz