MENU

Jak a proč zavádět vysokorychlostní internet ve Středočeském kraji?

Konference Rychlý internet pro Středočeský kraj. Konat se bude 26. 9. 2017 v ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Detailní program, registrační formulář i anotace spíkrů najdete níže.

PROGRAM KONFERENCE
REGISTRACE
Anotace přednášejících

Petr Pavlinec: Zkušenosti při budování páteřní sítě v Kraji Vysočina
Kraj Vysočina realizuje od roku 2003 řadu aktivit v oblasti rozvoje vysokorychlostních sítí na svém území. Příspěvek ve stručnosti popíše historii těchto aktivit, jejich aktuální stav a zkušenosti Kraje Vysočina v této oblasti. Zejména pak v návaznosti na projekty krajské optické páteřní sítě, spolupráce s městy při výstavbě metropolitních sítí, podpoře sítí zpřístupňujících vysokorychlostní internet pro domácnosti na bázi tzv. NGA sítí a dotační politiky kraje v této oblasti.

Ondřej Malý: Jak přivést vysokorychlostní internet i do té nejmenší obce?
Role samospráv při výstavbě vysokorychlostního internetu v obci a jejím usnadnění. Co může udělat stát a co udělat starostové – a co z toho budou mít. A jakou inspiraci si v „internetizaci“ českého venkova můžeme vzít od našich dědů a pradědů.

Luděk Schneider: Podpora rozvoje budování sítí elektronických komunikací
Realizace Akčního plánu k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací, který schválila vláda usnesením ze dne ze dne 10. května 2017 č. 350. Provádění zákona č. 194/2017 Sb., o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací.

Rut Bízková: Rychlý internet je výzva a „neodvážit se je osudné“
Tento výrok klasika – francouzského surrealistického básníka René Crevela – dobře charakterizuje výzvu, před kterou stojíme. Může se nám zdát, zejména v kontextu Středočeského kraje, kde je většina obcí relativně malých, že rychlý internet je prostředek pro zábavu, není tedy pro běžný život nezbytný. V období rychlých změn (a není příliš důležité, zda jim říkáme Průmysl 4.0, čtvrtá průmyslová revoluce nebo jinak) se však stává jedním z hlavních nástrojů tvorby budoucí prosperity. Pokud nezačneme rychle stavět “dálnice 21. století”, může to být našemu dobrému životu a konkurenceschopnosti kraje osudné.

Ivo Říha: Směřování k chytrému regionu z hlediska potřeb středočeských obcí
Příspěvek představí výsledky průzkumu, jehož cílem bylo zmapovat potřeby středočeských obcí a potenciál jejich rozvoje ve vztahu k  oblasti Smart Cities a chytrým technologickým řešením.
Středočeský kraj má nejvyšší počet obcí ze všech krajů České republiky. Tyto obce byly pro ulehčení práce s nimi na základě obdobných charakteristik rozděleny do šesti kategorií (např. podle jejich vzdálenosti od Prahy, vybavení různým typem infrastruktury apod.), od nichž se odvíjí popis jejich potřeb, rozvojového potenciálu ve vztahu ke Smart Cities a možností jejich zapojení do projektů chytrého regionu.

Jakub Rejzek: Usnadnění výstavby vysokorychlostních sítí
Poskytovatelé internetu ve velkém investují do výstavby sítí vysokorychlostního internetu. Jak snížit zátěž občanů kraje a obcí z výstavby, a koordinovat investice obcí a poskytovatelů služeb? Cíle máme společné. Bohaté a moderní regiony.

Michal Frankl: Výstavba vyrokorychlostních sítí s ohledem na stavební předpisy
Příspěvek upozorňuje na potřebu změnit vnímání toho, co je základní infrastruktura nezbytná ve 21. století. Jak se mění potřeby obyvatel, podnikatelů a obcí. Proč je broadband nezbytnou podmínkou rozvoje místních komunit a obcí? Jak může obec pomoci při odstranění byrokratických/legislativních překážek, které komplikují či znemožňují přivést optickou infrastrukturu zejména do menších obcí? 

Jaroslav Mráček:  Internet věcí
Rychlá mobilní data jsou motorem nejenom české ekonomiky a jsou klíčem ke správnému fungování měst i obcí v ČR. Vodafone Česká republika věnuje významnou část svých investic do budování rychlé mobilní, ale i fixní sítě na bázi optických vláken, která pomůže nejenom k většímu rozšíření Internetu, ale potažmo i k možnosti digitalizace a vytváření tzv. „chytrých měst”.

Michala Radotínská: Možnost zřízení veřejných hotspotů a měření vysokorychlostního internetu pro koncové uživatele.
Prezentace se zaměří na financování zřízení veřejného místa pro přístup k internetu, tzv. hotspotu. V této souvislosti představíme nabídku pro města a obce zajišťující kompletní realizaci projektu včetně napsání a podání žádosti.
Druhá část prezentace představí projekt určený pro měření kvality vysokorychlostního internetu. Součástí prezentace budou rovněž informace o evropském projektu, v rámci kterého byl pro poskytovatele dotací vyvinut nástroj pro ověřování kvalitativních parametrů připojení.

Ladislav Kotrba: Infrastruktura pro internetovou konektivitu
Poskytujeme konektivitu a řešení v oblasti Internetu věcí a to na své vlastní síti. Tato síť je základním kamenem pro řešení v oblasti Smart Cities. Poskytujeme připojení k internetu, primárně se opírající o vlastní technologie, s možností například následného zajištění WiFi pokrytí ve vnitřních či venkovních prostorech dané koncové lokality zákazníka.

Pavel Černý: Bezvýkopové pokládání sítí
Možnosti bezvýkopové pokládky sítí. Protlaky a podvrty. Využití stávajících podpovrchových sítí. Systém drážkování. Výhody a nevýhody jednotlivých technologií. Problémy při využití bezvýkopových technologií. Porovnání s pokládkou do klasického výkopu.

Martin Kratochvíl: Rychlý internet? Pár tipů jak usnadnit pokrytí i bez milionů
Co můžete udělat již dnes, abyste měli lepší internet? Jak pomoci svému město k rychlejšímu zavedení optické sítě? Pár jednoduchých tipů z praxe od lokálního dodavatele. A nestojí to obec skoro nic.

Jiří Schlanger: Digitální služby po internetu
Informace o předpokladech, podmínkách a překážkách využití asistivních technologií a ICT technologií obecně ve zdravotních a sociálních službách, zejména na podporu komunitní integrované péče na zdravotně sociálním pomezí. Seznámení s aktuálními dokumenty a studiemi, zhodnocení aktuální praxe a doporučení pro Program rozvoje kraje.