MENU

Vilém Růžička: Technologiemi chceme zpříjemňovat život

Novým ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC), které se snaží podporovat výzkum, vývoj a inovace na území, nebo utvářet partnerství a navazuje novou spolupráci mezi firmami a akademickou sférou v kraji, se stal před necelými třemi měsíci Vilém Růžička. Právě on byl jedním z hostů debaty Deník s vámi, přičemž u této příležitosti poskytl Deníku rozhovor.

Při debatě Deníku jste mimo jiné aktuálně zmínil, že máte pro vaši práci novou koncepci.

Zadání hejtmanky Středočeského kraje je jasné – výsledky projektů mají být hmatatelné produkty nebo služby, které se následně dají uplatnit na trhu. Naším cílem není násilně uplatňovat nové technologie v regionech, ale naopak měnit životní prostředí a zpříjemňovat život lidem právě pomocí nových technologií.

Jakými způsoby je tohle možné?

Možností je mnoho. Zejména v případě obcí to ovšem velmi závisí na aktivitě jejich vedení. My totiž nemáme ambice ani kapacity na to, abychom implementaci nových technologií, třeba v oblasti Smart city, dělali za obce. Právě pojem Smart city používá skoro každý, avšak málokdo je schopen si představit, co se pod ním skrývá. Většinou tyhle představy končí u chytré lavičky, která umí nabíjet mobilní telefony.

Co takové Smart city nabízí?

Je s ním spojená celá řada věcí, které je možné v obcích získat – ať už je to v dopravní infrastruktuře a zlepšení dopravní průjezdnosti obce, energetické soběstačnosti, napojení určitých zdrojů, bezpečnosti, která souvisí s vysokorychlostním internetem, či takzvaným e-Governmentem (pozn. red. – elektronická vláda), což je komunikace jak z naší strany či ze strany kraje, tak i v rámci obce. Aktuálně připravujeme mobilní aplikaci, která bude sloužit k tomu, abychom mohli komunikovat se starosty. Zároveň by ale mohli se stejnou aplikací starostové komunikovat v rámci své obce.

Na co se inovační centrum konkrétně v blízké budoucnosti zaměří?

Nemůžeme říci, že máme jeden stěžejní projekt. Zásadním projektem je pro nás ovšem takzvaný Smart Akcelerátor, který se týká uplatňování politiky RIS3 v regionu. Ta je celostátní, přenesená na kraje, a my jsme prostředníkem jejího uplatňování v regionu. SIC je nepolitický spolek, který není ve své hlavní činnosti určen k zisku, ale ve vedlejší činnosti může dělat projekty, které budou ziskové. Výtěžek z nich tak bude použit na rozjetí dalších projektů.

Avizoval jste zintenzivnění spolupráce s vysokými školami. Se kterými SIC spolupracuje?

Jedním ze zakládajících členů centra je například ČVUT. S ním máme dlouhodobě podepsané memorandum o spolupráci. Přestože memorandum o spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou bylo podepsáno teprve minulý týden, tak i s touto univerzitou již dlouhodobě spolupracujeme. Řada projektů je tedy spojením akademického subjektu s výzkumnou institucí a privátem.

Plodem spolupráce s ČVUT je zase chystaná účast na světové výstavě Expo 2020.

Jedna z firem, která sídlí ve Středočeském kraji v Buštěhradě a spadá pod ČVUT, vyvinula zařízení, které umí i v těch nejsušších oblastech světa, jako jsou pouště, kde je velice nízká vlhkost vzduchu, vyrábět vodu ze vzduchu. Jedná se o unikátní zařízení, které bude prezentováno v rámci českého domu právě na Expu 2020 v Dubaji.

Můžete se zasloužit o to, aby střední Čechy byly výkladní skříní střední Evropy?

Tyto ambice jsou vysoké, na druhou stranu, proč si klást nízké cíle. Máme tady dvě lokality, které jsou již v současné době výkladní skříní Evropy. Je to naše zaměření na mezinárodní projekty, kde chceme spolupracovat s velkými zahraničními korporacemi a přivést je do středních Čech.

Zdroj: Pražský deník, 12.12.2018, Strana: 53 , autor: Jan Brabec

Foto: Deník/Vladimír Šťastný

Oficiální tiskovou zprávu ze 4. setkání vedení kraje se zástupci obcí naleznete ZDE