MENU

Testování metody STIR prostřednictvím pilotáží v akademickém i podnikatelském sektoru již proběhlo v 8 evropských státech

Malé a střední podniky s inovačním potenciálem včetně výzkumných institucí z 8 evropských zemí se zúčastnily testování metody, která byla vytvořena v USA, ale přizpůsobena  charakteristikám podunajského regionu. Metoda STIR je metoda, která pomáhá subjektům zabývajícím se výzkumem, experimentálním vývojem a inovacemi podniknout kroky směřující k implementaci odpovědného výzkumu a inovací (RRI).

Existuje několik metod, pomocí kterých je možné během vědecké činnosti zvýšit povědomí vědců (řízení v reálném čase, living lab, fóra atd.). STIR je jistě jedním
z nich, protože sociální a technická integrace během výzkumných, vývojových
a inovačních aktivit vyžaduje větší pozornost a je k tomu potřeba mít vyškoleného specialistu, který tuto metodu provádí tzv. embedded humanist. Jako takové budou budoucí výsledky projektu D-STIR (Odpovědný výzkum a inovace díky propojení společensko vědního a technického přístupu v regionu Podunají) představovat cenné informace pro Podunajský region a Evropu jako celek.

Je obecně známo, že odpovědné řízení řetězce inovací a poptávky vyžaduje transnacionální komparativní analýzy a vstupy. Za tímto účelem je v projektu D-STIR začleněno 8 zemí z Podunajského regionu, které představují různé úrovně vývoje a „inovační zralosti“. To je jeden z hlavních přínosů projektu realizovaného v Podunajsku.

Partnerské konsorcium projektu D-STIR se shromáždilo na 6. mezinárodním setkání, které se konalo ve dnech 19. – 20. června v německém Stuttgartu. Setkání uspořádal německý partner, Baden-Württemberg: Connected e. V., sdružující síť excelentních výzkumných institucí a tažných průmyslových odvětví. Byly představeny první výsledky aplikace metody D-STIR. Aplikace metody STIR v praxi byla prováděna v rámci  pilotáží v akademickém a podnikatelském prostředí v Rumunsku, Maďarsku, České republice, Slovensku, Německu, Slovinsku, Chorvatsku a Bosně a Hercegovině.

Schůzka se konala ve stejnou dobu jako mezinárodní konference o technologiích v oblasti strojírenství a inovací v Stuttgartu (ICE / IEEE). Témata související
s inovacemi se dotýkala mimo jiné konceptů „Living-Labs“ a „Open-Innovation“, predikční řízení technologií a trendů, inovativní design, digitální simulace obchodních modelů a zodpovědný výzkum a inovace. Beata Udvari a Nikoletta Nadas, zástupci partnerské organizace z Maďarska, představily témata v oblastech zodpovědného výzkumu a integrace sociálně-technického výzkumu ve spojení s průmyslem 4.0, digitalizací, robotikou a samořiditelnými vozy.

Partnerské konsorcium rovněž plánuje 7. mezinárodní projektové setkání a studijní návštěvu v Praze, které organizuje ELI Beamlines (součást Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR viz https://www.eli-beams.eu/ ).

Vice informací o projektu D-STIR naleznete na těchto webových stránkách:

http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/d-stir

https://s-ic.cz/cs/interni-projekty/d-stir/