MENU

Rozhodovací procesy v prostředí malých a středních podniků na cestě k odpovědnému výzkumu

Středočeské inovační centrum realizovalo v prvním čtvrtletí 2018 pilotní studii využití metody STIR (z angl. Socio-Technical Integration Research), která byla vůbec poprvé testována v prostředí malých a středních podniků s vlastním výzkumem a vývojem, a to nejen ve Středočeském kraji, ale v celé České republice.

Metoda původem z USA byla v rámci realizace projektu D-STIR[1] přizpůsobena podmínkám střední a východní Evropy a je navržená tak, aby posílila „správné“ rozhodování ve firmách na cestě k odpovědnému výzkumu a inovacím (z angl. Responsible Research and Innovation), které v důsledku vedou nejen k větší konkurenceschopnosti těchto firem, ale pomáhají nastavit etická pravidla, chránit životní prostředí, rovnost pohlaví, více zapojit společnost do aktivit výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a především sblížit technické a humanitní obory v synergickém efektu, který je pro takovou spolupráci typický.

Závěry získané v rámci pilotní studie byly představeny dne 22. 6. 2018 na semináři určeném pro malé a střední podniky, který se konal v Dolních Břežanech, a to za účasti zástupců zapojených firem i dalších zájemců o tuto metodu. Cílem semináře bylo seznámit posluchače s konceptem metody STIR, představit první výsledky pilotní studie a diskutovat přínosy jejího využití, a to prakticky ihned po ukončení 12týdenního cyklu intenzivní spolupráce se zapojenou firmou.

Ověřování metody STIR bylo v pilotní studii realizováno na pěti středočeských firmách – jedna byla zapojená aktivně, ostatní sloužily jako kontrolní vzorek. Podniky, které byly zapojeny jako kontrolní vzorek, vyplňovaly pouze dotazník, jehož cílem bylo ověřit pochopení jednotlivých otázek pro následnou kvantitativní analýzu. V rámci aktivně zapojeného podniku byly vyhodnocovány dotazníky před a po ukončení pilotní studie.

Samotná realizace pilotní studie využití metody STIR v aktivně zapojené firmě spočívala v řízených rozhovorech se dvěma zástupci firmy z oblasti managementu a výzkumu. Rozhovory byly vedeny individuálně za účasti proškoleného speciality (Embedded Humanist) v intervalu min. 1x týdně, a to po dobu 12 týdnů. Není překvapením, že hlavním tématem těchto rozhovorů byly především ekonomické aspekty související s podnikáním a možností zvýšení profitability podniku s ohledem na odpovědný výzkum, pozornost však byla věnována i environmentálním či etickým aspektům výzkumu, vývoje a inovací. 

Závěrečná kvantitativní analýza dotazníků i kvalitativní analýza založená na rozboru informací získaných v průběhu řízených rozhovorů nasvědčuje tomu, že tato metoda může být jedním ze způsobů, jak ovlivnit rozhodovací procesy v prostředí malých a středních podniků na cestě k odpovědnému výzkumu. Zúčastnění zástupci firmy se shodují na tom, že hlavní přínos této metody je především v nahlédnutí na aktivity podniku nezávislou třetí stranou, identifikace slabých míst a praktická doporučení, jak se pomocí „soft skills“ s těmito slabými místy vyrovnávat.

V následující fázi se projekt zaměří právě na „měkké“ metody, které mohou zapojené firmě pomoci řešit konkrétní identifikovaná slabá místa. Pomocí mentoringu v oblastech, kterým byla věnována pozornost už v průběhu řízených rozhovorů, jako je marketingová strategie, průzkum trhu, chování zákazníka, cenová politika apod. mohou být ovlivněny rozhodovací procesy ve firmě, čímž lze posílit její konkurenceschopnost a roli na trhu, to vše s ohledem na odpovědný výzkum.

V případě Vašeho zájmu o bližší informace kontaktujte paní Lucii Nenckovou, , mob.: 608 165 645.

[1] Danube Framework for Responsible Research and Innovation using Socio-Technical Integration (zkráceně D-STIR) financovaného z programu Interreg Danube (č. projektu DTP1-1-019-1.1), blíže viz https://s-ic.cz/cs/interni-projekty/d-stir/