MENU

Odpovědný výzkum a inovace (RRI) a metoda STIR jako jeden z nástrojů k jeho prosazování v regionu Podunají; daňové odpočty v oblasti R&D

Dne 22. 5. 2018 pořádalo Středočeské inovační centrum seminář určený primárně pro malé a střední podniky, mezi jejichž aktivity patří i výzkum, vývoj a inovace, a další stakeholdery v rámci projektu Interreg D-STIR1 (TSG). Cílem setkání bylo představit zásady odpovědného výzkumu a inovací (Responsible Reseach and Innovation, RRI) a závěry pilotní studie využití metody STIR (z angl. Socio-Technical Integration Research) k jeho prosazování v prostředí SMEs ve Středočeském kraji/ České republice. Závěrem se seminář věnoval problematice daňových odpočtů v oblasti R&D.

Zásady přístupu RRI popsal Doc. Vladimír Kebo (člen předsednictva Technologické agentury ČR) jako zapojování společnosti do vědy a inovací, a to prostřednictvím různých aspektů vztahu jako je participace veřejnosti, volný přístup, rovnost pohlaví, vzdělání v oblasti vědy, etika a řízení. Připomněl také, že o významu přístupu RRI v celoevropském měřítku svědčí i fakt, že se stal průřezovou otázkou v programu Horizon 2020, tedy v Programu EU pro výzkum a inovace na období 2014-2020.

Závěry pilotní studie2, jejímž cílem bylo ověřit efektivitu metody STIR k prosazování přístupu RRI v prostředí malých a středních firem představila paní Lucie Nencková, Ph.D. certifikovaná jako Embedded Humanist. Uvedeny byly nejen výsledky kvalitativní i kvantitativní analýzy dat sebraných během spolupráce se zapojenou firmou ze Středočeského kraje, ale představena byla i samotná metoda STIR původem z USA, která byla v rámci realizace projektu D-STIR přizpůsobena podmínkám střední a východní Evropy. Protože hlavním cílem studie bylo ověření efektivity metody STIR s ohledem na posílení „správného“ rozhodování ve firmách na cestě k odpovědnému výzkumu a inovacím, které v důsledku vede nejen k větší konkurenceschopnosti těchto firem, ale pomáhá nastavit etická pravidla, chránit životní prostředí, rovnost pohlaví, více zapojit společnost do aktivit výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, a především sblížit technické a humanitní obory v synergickém efektu, který je pro takovou spolupráci typický, následovala široká diskuze. Velmi přínosná byla zejména účast zástupce firmy, ve které byla pilotní studie realizována, a její pozitivní zhodnocení.

Závěrem byla pozornost věnována tématu daňových odpočtů a možnosti jejich uplatnění ve firmách, a to Ing. Miroslavem Janečkem (bývalým místopředsedou TA ČR a prezidentem Asociace výzkumných organizací) a Ing. Václavem Neumajerem, který působí jako výkonný předseda Asociace výzkumných organizací, a který se už řadu let věnuje ekonomickému poradenství.

Nejen široká diskuze, ale i vysoká účast (včetně 9 nových TSG z řad malých a středních podniků) na tomto semináři napovídají, že odpovědný výzkum a inovace nejsou (Středo)českým firmám cizí, a mají o problematiku RRI značný zájem.

[1] Danube Framework for Responsible Research and Innovation using Socio-Technical Integration (zkráceně D-STIR) financovaného z programu Interreg Danube (č. projektu DTP1-1-019-1.1), blíže viz https://s-ic.cz/cs/interni-projekty/d-stir/

[2] Více o závěrech pilotní studie využití metody STIR k prosazování přístupu RRI v prostředí SMEs viz https://s-ic.cz/aktuality/rozhodovaci-procesy-prostredi-malych-strednich-podniku-ceste-k-odpovednemu-vyzkumu/