MENU

Setkání výzkumných organizací v rámci aktivit SIC RESEARCH, tentokrát k tématu vodohospodářství

Z globálního pohledu prochází svět překotnými změnami, kdy hlavní společenské i technologické megatrendy mění a budou měnit celou společnost, tak jak ji známe, z industriální na informační, z centralizované na decentralizovanou, z materiální na dematerializovanou, od hierarchického uspořádání k síťové spolupráci. Společným jmenovatelem těchto změn je jednoznačně rozvoj digitálních/digitalizačních technologií, které ovlivňují naše životy ve všech myslitelných oblastech. Také Česká republika stojí před mnoha výzvami, které tyto megatrendy přináší. Nová uspořádání Společnosti 4.0 či Průmyslu 4.0 mohou být s ohledem na vývoj v ostatních postkomunistických zemích velmi dynamická a významně ovlivnit nejen národní ekonomiku, ale především samotnou kvalitu života, a to v městských i venkovských oblastech.

I přes neustálý nárůst populace žijící ve městech nebo městských aglomeracích, zajištění ideálních životních podmínek nejen ve městech ale i na venkově, je jedním z cílů, kterým je třeba se intenzivně věnovat. Zvláště v lokálním kontextu Středočeského kraje, který patří se svými 1145 obcemi mezi kraj s největším počtem převážně malých obcí v celé České republice, a svojí sídelní strukturou má specifické postavení i v rámci Evropy. Kromě dalších benefitů, řešení problémů malých obcí a zvyšování kvality života jejich obyvatel zabrání vylidňování venkovských regionů a pomůže zachovat tuto typickou sídelní strukturu.

Propojování výzkumných organizací je jedním ze základních úkolů Středočeského inovačního centra, spolku, v rámci aktivity SIC RESEARCH. Podpora multidisciplinárního aplikovaného výzkumu při hledání nových inovativních řešení, která mohou ve středně či dlouhodobém horizontu přispět nejen ke zvýšení kvality života ve všech oblastech kraje, ale zároveň posílit konkurenceschopnost středočeského regionu v rámci české i globální ekonomiky, je hlavním cílem tohoto nástroje.

Setkání předních pracovišť, která se zabývají problematikou vodohospodářství – Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka, v.v.i., Botanického ústavu AV ČR, v.v.i., Fyzikálního ústavu AV ČR,v.v.i., Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i. a zástupců Vysoké školy ekonomické je plánováno na 14. 3. 2018. Tématem setkání je diskuze nad hlavními tématy a problémy spojenými zejména se situací v předmětné oblasti ve Středočeském kraji a možnými grantovými příležitostmi při řešení vyslovených výzkumných otázek.

Zdroj foto: Středočeský kraj a Freepik